• Բայրամովը Պապուաշվիլիին պատմել է COP29-ի նախապատրաստական աշխատանքների մասին
Հունիսի 27-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության հարցեր, միջխորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Նշվել է փոխշահավետ գործընկերության բավարար մակարդակ տնտեսության, առևտրի, ներդրումների, էներգետիկայի, տրանսպորտի և կապի ոլորտներում, հումանիտար բնագավառում, ընդգծվել է «Միջին միջանցք» նախագծի շուրջ աշխատանքի և համագործակցության կարևորությունը։
Բացի այդ, կարևորվել է եռակողմ ձևաչափով՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի միջև ջանքերի ընդլայնումը ինչպես արտգործնախարարների, այնպես էլ խորհրդարանների մակարդակով։ Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ առկա բազմավեկտոր օրակարգի զարգացման գործում կարևոր դեր են խաղում խորհրդարանական դիվանագիտությունը, նախագահների և խորհրդարանների ներկայացուցիչների փոխայցելությունները, բարեկամական խմբերի միջև համագործակցությունը։

• Байрамов рассказал Папуашвили о подготовке к COP29
27 июня министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках официального визита в Грузию встретился с председателем парламента этой страны Шалвой Папуашвили.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе встречи были обсуждены вопросы стратегического партнерства между Азербайджаном и Грузией, перспективы межпарламентского сотрудничества, ситуация в регионе. Был отмечен удовлетворительный уровень взаимовыгодного партнерства в областях экономики, торговли, инвестиций, энергетики, транспорта и коммуникаций, в гуманитарной сфере, подчеркнута важность работ и сотрудничества по проекту Среднего коридора.
Наряду с этим, была подчеркнута важность расширения усилий в рамках трехстороннего формата - между Азербайджаном, Грузией и Турцией как на уровне министров иностранных дел, так и на уровне парламентов. Джейхун Байрамов отметил, что парламентская дипломатия, взаимные визиты председателей и представителей парламентов, сотрудничество между группами дружбы играют важную роль в развитии существующей многовекторной повестки.
Джейхун Байрамов рассказал Шалве Папуашвили о подготовке Азербайджана к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), отметил, что данное мероприятие открывает новые возможности для расширения сотрудничества.