• Հիքմեթ Հաջիև. Ադրբեջանը ողջ աշխարհին ձգում է դեպի Հարավային Կովկաս
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Х-ի իր էջում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը 2026-ին կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի Քաղաքների համաշխարհային ֆորումը:
«Որպես COP29-ի շարունակություն, Ադրբեջանը 2026 թվականին UNEP-ի (ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագիր) հետ միասին կհյուրընկալի Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրը, իսկ UN-Habitat-ի (ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագիր) հետ միասին՝ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումը»,- գրել է նախագահի օգնականը։
«Բաքուն կշարունակի ավելի ակտիվ դեր խաղալ գլոբալ խնդիրների լուծման գործում, քանի որ հակամարտության ավարտից հետո Ադրբեջանը սկսել է վարել ավելի գլոբալ արտաքին քաղաքականություն և ամբողջ աշխարհը ներգրավում է Հարավային Կովկաս, շարունակում է ավելի ակտիվ դեր խաղալ գլոբալ խնդիրների լուծման գործում», - ասվում է գրառման մեջ:

• Хикмет Гаджиев: Азербайджан привлекает весь мир на Южный Кавказ
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в публикации помощника президента Азербайджанской Республики - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева в соцсети Х.
Он отметил, что Азербайджан в 2026 году будет принимать Всемирный форум городов ООН.
«В продолжение COP29 в 2026 году Азербайджан совместно с UNEP(Программа ООН по окружающей среде - ред.) проведет Всемирный день окружающей среды, а также совместно с UN-Habitat (Программа ООН по населенным пунктам - ред.) - Всемирный форум городов. Поскольку после завершения конфликта Азербайджан переключается на более глобальную внешнюю политику и привлекает весь мир на Южный Кавказ, он продолжит играть более активную роль в решении глобальных проблем», - говорится в публикации.