• Բայրամովն ու Դարչիաշվիլին քննարկել են համագործակցությունը տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում
Վրաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները քննարկել են Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի միջև եռակողմ համագործակցության ձևաչափը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Իլյա Դարչիաշվիլին Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ իր գործընկերոջ հետ քննարկել են եռակողմ ձևաչափով հետագա համագործակցության ծրագրերը.
«Մենք քննարկել ենք տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությունը, «Միջին միջանցքի» կարևորությունը։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը մեզ համար ոչ միայն լավ բարեկամ է, այլև ռազմավարական գործընկեր։ Համատեղ ջանքերով մենք իրականացրել ենք մի շարք ռազմավարական կարևոր նախագծեր։ Այս նախագծերն ամրապնդել են մեր տարածաշրջանի դիրքերը։ Վստահ եմ, որ ապագայում այս նախագծերի շնորհիվ կմեծանա տարածաշրջանի գրավչությունը»։
Դարչիաշվիլին նաև ընդգծել է, որ քննարկվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագիծը, ինչպես նաև Սևծովյան ստորջրյա էլեկտրական մալուխի նախագիծը։

• Байрамов и Дарчиашвили обсудили сотрудничество в сферах транспорта и энергетики
Министры иностранных дел Грузии и Азербайджана обсудили формат трехстороннего сотрудничества между Азербайджаном, Турцией и Грузией.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил министр иностранных дел Грузии Илья Дарчиашвили на совместной пресс-конференции с Джейхуном Байрамовым.
Он отметил, что обсудил с коллегой планы дальнейшего сотрудничества в трехстороннем формате:
«Мы обсудили сотрудничество в сферах транспорта и энергетики, важность «Среднего коридора». Азербайджанская Республика является для нас не только хорошим другом, но и стратегическим партнером. Совместными усилиями мы реализовали ряд стратегически важных проектов. Эти проекты укрепили позиции нашего региона. Уверен, что в будущем благодаря этим проектам привлекательность региона повысится».
Дарчиашвили подчеркнул также, что обсуждался проект железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, а также проект подводного черноморского электрокабеля.