• Ադրբեջանը դառնում է տարածաշրջանի առաջատար կանաչ էներգետիկայի ոլորտում
Ադրբեջանը կարող է ստարտափների կենտրոնի դեր խաղալ: Մենք կարողանում ենք շատ գրավիչ ներդրումային ծրագրեր ներկայացնել։
Ինչպես հաղորդում է Oxu.Az-ը, այս մասին ասել է տնտեսության նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը՝ Baku ID ինովացիոն փառատոնում իր ելույթի ժամանակ։
«Ադրբեջանն այժմ դառնում է տարածաշրջանի առաջատարը կանաչ էներգետիկայի ոլորտում: Դա պայմանավորված է օկուպացիայից ազատագրված մեր տարածքներում նոր համատեքստում գործունեության հաստատմամբ։ Կարծում եմ՝ սա առաջին անգամն է, որ Հարավային Կովկասի երկրները կարող են համագործակցել, և COP29 գործընթացը ցույց տվեց, որ մենք ունակ ենք միասին աշխատել։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը բնական կամուրջ է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև։
Ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նույնպես իրականացվում են կանաչ էներգետիկայի ոլորտում մի շարք խոշոր նախագծեր, մի շարք աշխատանքներ են տարվում Կասպից ծովի խնդիրների լուծման ուղղությամբ։ Այս ամենն արագացնում է մեր երկրի անցումը կանաչ էներգիայի»,- ընդգծել է նա։

• Азербайджан становится лидером региона в области зеленой энергетики
Азербайджан может сыграть роль хаба для стартапов. Мы способны представить очень привлекательные инвестиционные проекты.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров во время выступления на фестивале инноваций Baku ID.
«Азербайджан в настоящее время становится лидером региона в области зеленой энергии. Это связано с установлением деятельности в новом контексте на наших освобождённых от оккупации территориях. Я думаю, что страны Южного Кавказа впервые могут сотрудничать, и процесс COP29 показал, что мы способны работать вместе. Полагаю, что Азербайджан — это естественный мост между Южным Кавказом и Центральной Азией.
В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана также реализуется ряд крупных проектов в области зеленой энергии, проводится ряд работ по решению проблем Каспийского моря. Все это ускоряет переход нашей страны к зеленой энергии», — подчеркнул он.