• Օտարերկրյա ներդրողները խոշոր հայցեր են ներկայացրել Հայաստանի կառավարության դեմ
Համաշխարհային բանկի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) գլխավոր քարտուղարը հունիսի 21-ին գրանցել է՝ Walnort Finance Limited-ի (այսուհետ՝ Walnort) արբիտրաժային հայցն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության, որը ներկայացված է 2024թ. հունիսի 3-ին և փոխանցվել է վարչապետի աշխատակազմին, ՀՀ արտաքին գործերի և ֆինանսների նախարարություններին, ինչպես նաև միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին գրում են հայկական ԶԼՄ-ները։
Ինչպես հայտնում են Walnort ընկերությունից, նրանց արբիտրաժային հայցը հետևում է 2023 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն ներկայացված վիճաբանության ծանուցմանը և ուղղված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Կառավարությունը ծանուցվել է 1998 թվականին «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության կառավարության միջև ներդրումների խթանման և պաշտպանության մասին համաձայնագրով» ստանձնած պարտավորությունների լուրջ խախտումների մասին։
«Walnort-ի ներդրումը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ« (ԶՊՄԿ) ՓԲԸ-ում, խափանվել է ԶՊՄԿ-ում զգալի մասնաբաժին ձեռք բերելու քաղաքական դրդապատճառներով՝ կառավարական կողմից անցկացված արշավի արդյունքում: Մասնավորապես, կառավարությունը թույլ չի տվել Walnort-ին իրացնել ԶՊՄԿ -ում իր օրինական բաժնետիրական իրավունքները, ինչը հանգեցրել է առնվազն 1,2 միլիարդ դոլարի վնասի (փորձագիտական գնահատման արդյունքում այս գումարը կարող է զգալիորեն ավելի մեծ լինել):
Չնայած Walnort-ի բարեխիղճ ջանքերին՝ վեճի մասին ծանուցումից հետո այս խնդիրների լուծման շուրջ բանակցություններ վարելու համար, Հայաստանի կառավարությունը նախընտրել է ընդհանրապես չհամագործակցել ընկերության հետ: Ընդհակառակը, կառավարությունը սրել է վեճը՝ աջակցելով Հայաստանում Walnort-ի դուստր ձեռնարկությունների վրա հարձակումներին (Moon Metals ՓԲԸ և Զանգեզուր Մայնինգ ԲԲԸ):

• Иностранные инвесторы подали крупные иски против правительства Армении
Генеральный секретарь Международного центра по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) Всемирного банка 21 июня зарегистрировал арбитражный иск компании Walnort Finance Limited (далее – Walnort) против Республики Армения, который был подан 3 июня 2024 года и передан аппарату премьер-министра, министерствам иностранных дел и финансов РА, а также представителю РА по международным правовым вопросам.
Как передает Armenia.Az, об этом пишут армянские СМИ.
Как сообщают из компании Walnort, их арбитражный иск последовал за извещением о споре, представленным правительству Республики Армения 16 октября 2023 года и адресованным премьер-министру Николу Пашиняну. Правительство было извещено о серьезных нарушениях обязательств, принятых им «Соглашением между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Кипр о поощрении и защите инвестиций» от 1998 года.
«Инвестиция Walnort в крупнейшую горнодобывающую компанию Армении – ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) – была сорвана в результате кампании, проводимой правительством по политическим мотивам с целью получения значительной доли в ЗММК. В частности, правительство не позволило Walnort реализовать свои законные акционерные права в ЗММК, что привело к убыткам в размере не менее 1,2 млрд долларов США (в результате экспертной оценки эта сумма может значительно возрасти).
Вопреки добросовестно прилагаемым Walnort после извещения о споре усилиям в направлении ведения переговоров по решению этих вопросов, правительство Армении предпочло вообще не сотрудничать с компанией. Напротив, правительство обострило спор, поддержав нападки на дочерние компании Walnort в Армении (ЗАО «Мун Металс» и ООО «Зангезур майнинг»).
Руководство Walnort со своими акционерами и компаниями группы считает приоритетной концентрацию внимания на данном споре с целью защиты прав компании и сохранения ее ценностей.
В производстве ICSID компания Walnort представлена командой высококвалифицированных юристов, к делу привлечены также консультанты и эксперты международного уровня. Хоть и разочаровывает тот факт, что правительство Армении выбрало ненужный путь судебного разбирательства, но компания Walnort готова добиваться своих требований до конца как в ICSID, так и за его пределами», – говорится в сообщении компании.