• Հիքմեթ Հաջիև. դիվանագիտությունն առանց բանակի նման է երաժշտության առանց գործիքի
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին X-ի իր էջում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Ինչպես ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, ադրբեջանական բանակը զորավարժությունների և շքերթների բանակ չէ։ Ադրբեջանական բանակը բանակ է, որը հասել է բացարձակ ռազմական հաղթանակի ժամանակակից պայմանական պատերազմներում՝ հեղափոխություն ցուցաբերելով ռազմական գործերում։ Ռազմաքաղաքական միջոցներով ինքնուրույն վերջ տալով 30 տարվա օկուպացիային՝ Ադրբեջանն ապացուցեց, որ միջազգային իրավունքը արդյունավետ է և ակտուալ։ Ադրբեջանական բանակի կողմից 2020 և 2023 թվականներին իրականացված ռազմական գործողությունները դրսևորել են ամենաբարձր չափանիշներ ու օրինակելի վարքագիծ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանման տեսանկյունից։ Խաղաղ բնակիչներին դիտավորյալ կրակի ենթարկելու կամ խաղաղ քաղաքացիական անձանց կամ օբյեկտներին կողմնակի վնասի դեպքեր չեն գրանցվել: Հզոր ադրբեջանական բանակը ոչ միայն ակտիվ զսպող միջոց է նրանց դեմ, ովքեր երազում են ռեւանշի մասին, այլ նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության երաշխավորը»,- գրել է Հաջիևը։

• Хикмет Гаджиев: Дипломатия без армии — это как музыка без инструмента
Как передает Armenia.Az, об этом помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев написал на своей странице в X.
«Как сказал Президент Ильхам Алиев, армия Азербайджана — это не армия военных учений и парадов. Армия Азербайджана — это армия, которая достигла абсолютной военной победы в современных конвенциональных войнах, демонстрируя революцию в военном деле. Самостоятельно положив конец 30-летней оккупации с помощью военно-политических средств, Азербайджан доказал, что международное право действенно и актуально. Военные операции, проведенные Азербайджанской армией в 2020 и 2023 годах, продемонстрировали высочайшие стандарты и образцовое поведение с точки зрения соблюдения международного гуманитарного права. Не было зарегистрировано ни одного случая преднамеренного обстрела мирных жителей или побочного ущерба гражданским лицам и объектам. Сильная азербайджанская армия является не только активным сдерживающим фактором против тех, кто мечтает о реванше, но и гарантом мира и стабильности в регионе», - написал Гаджиев.