• Հիքմեթ Հաջիևը ամեն ինչ դնում է իր տեղը: Հայաստանն ու նրա ռևանշիստական ​​երևակայությունները
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան Հայաստանի նախկին և ներկա ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ պարտությունը կոծկելու, մեղքը ուրիշների վրա բարդելու և իրեն արդարացնելու փորձ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՀ նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ պատասխանելով հարցին.
«Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հայտարարել է, որ Ղարաբաղը Ռուսաստանի կողմից է փոխանցվել Ադրբեջանին։ Սա ռևանշիզմի դրսևորո՞ւմ է, թե ինչպե՞ս եք դուք մեկնաբանում դա.
«Ադրբեջանական բանակը, մարտադաշտում ցուցաբերելով իրեն և կորուստներ կրելով, 44-օրյա Հայրենական պատերազմում հաղթել է հայկական բանակին, բացարձակ հաղթանակ տարել, վերջ է դրել Հայաստանի կողմից 30-ամյա ռազմական օկուպացիային և ստիպել ստորագրել կապիտուլյացիայի ակտ: Հայաստանի ղեկավարությունն ինքը խոստովանել է, որ իրենց շարքերում ավելի քան 10 հազար դասալիք կա։ 2023 թվականի սեպտեմբերին իրականացված հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում հայկական բանակի մնացորդները, որոնք շարունակում էին ապօրինաբար գտնվել Ադրբեջանի տարածքում, 23 ժամից էլ քիչ ժամանակում զինաթափվեցին, և Ղարաբաղն ամբողջությամբ ազատագրվեց։ Ընդհանուր առմամբ ոչնչացվել կամ որպես ավար է վերցվել հայկական բանակի ավելի քան 5 միլիարդ դոլարի զենք-զինամթերք։
Ինչպես 44-օրյա Հայրենական պատերազմը, այնպես էլ հակաահաբեկչական գործողությունը ուսումնասիրվում են որպես եզակի ռազմական գործողություններ աշխարհի բազմաթիվ երկրների ռազմական ակադեմիաներում։
Ցավով պետք է նշել, որ նման հայտարարություններն արտացոլում են Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտածողության մեջ ռեւանշիստական ֆանտազիաների համառությունը։ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը խորհուրդ ենք տալիս իսպառ հրաժարվել ռեւանշիստական և ռևիզիոնիստական երազանքներից և դադարեցնել ռազմականացման քաղաքականությունը՝ պատմական սխալների կրկնությունից խուսափելու համար»,- ասել է Հիքմեթ Հաջիևը։

• Хикмет Гаджиев ставит все точки над i: Армения и её реваншистские фантазии
Заявление секретаря Совета безопасности Армении — это не что иное, как попытка прикрыть поражение предыдущего и нынешнего военно-политического руководства Армении, переложить вину на других и оправдаться.
Об этом, как сообщает Armenia.Az, заявил помощник Президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом Администрации Президента по вопросам внешней политики Хикмет Гаджиев, отвечая на вопрос
«Секретарь Совета безопасности Армении заявил, что Карабах был передан Азербайджану Россией. Является ли это проявлением реваншизма, или как вы это прокомментируете?».
«Азербайджанская армия, проявив себя на поле боя, понеся потери, победила армянскую армию в 44-дневной Отечественной войне, одержала абсолютную военную победу, положила конец 30-летней военной оккупации со стороны Армении и вынудила ее подписать акт о капитуляции. Руководство Армении само признало, что в их рядах было более 10 тысяч дезертиров. В результате антитеррористической операции, проведенной в сентябре 2023 года, остатки армянской армии, продолжавшие незаконно находиться на территории Азербайджана, были разоружены менее чем за 23 часа, и Карабах был полностью освобожден. В общей сложности были уничтожены или взяты в качестве трофеев оружие и боеприпасы армянской армии на сумму более 5 миллиардов долларов США.
Как 44-дневная Отечественная война, так и антитеррористическая операция изучаются как уникальные военные операции в военных академиях многих стран мира.
С сожалением следует отметить, что такие заявления отражают сохранение реваншистских фантазий в мышлении военно-политического руководства Армении. Мы советуем лицам, находящимся в военно-политическом руководстве Армении, полностью отказаться от реваншистских и ревизионистских мечтаний и прекратить политику милитаризации, чтобы избежать повторения исторических ошибок», - сказал Хикмет Гаджиев.