• Աերոնավիգացիայի ղեկավարները Բաքվում քննարկում են բնագավառի ապագան
Այսօր Բաքվում մեկնարկել է՝ 2024 CANSO օդային նավագնացության համաշխարհային գագաթնաժողովը, որը կազմակերպել է՝ «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի «Ազերաէրոնավիգացիա» օդային երթևեկության վարչության (AZANS) կողմից: Այս շաբաթ տեղի կունենա նաև կազմակերպության 28-րդ տարեկան ընդհանուր ժողովը:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից, հունիսի 11-ից 13-ը օդային երթևեկության կառավարման ոլորտում համաշխարհային առաջնորդները և CANSO-ի (Քաղաքացիական օդային նավագնացության ծառայությունների միջազգային կազմակերպություն) անդամները մասնակցում են՝ առանցքային հարցերի քննարկումներին և կազմակերպության ապագայի համար կարևոր որոշումներ կայացնելուն:
Այս տարվա միջոցառման թեման բնապահպանական կայունությունն է և, մասնավորապես, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը։ Մասնակիցները կքննարկեն՝ ավիացիայի ածխածնի հետքի նվազեցման, նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման, օդային երթևեկության կառավարման գործընթացի բարելավման՝ էլ ավելի էկոլոգիապես մաքուր թռիչքների հասնելու և այլ հարցեր:
Բաքվում գագաթնաժողովի բացման արարողությանը ելույթ են ունեցել՝ CANSO-ի գլխավոր տնօրեն Սայմոն Հոկարդը, Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը, էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար, COP29-ի նախագահ նշանակված Մուխթար Բաբաևը և տեսաուղերձով՝ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության նախագահ (ICAO) Սալվատորե Շակիտանոն.
«Երբ մենք հավաքվում ենք Ադրբեջանում, մենք գիտակցում ենք հրատապ գլոբալ գործողությունների և համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ մեղմելու կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը: Ադրբեջանը էական քայլեր է ձեռնարկել շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում։ Բերելով այս կարևոր բանավեճն այստեղ Բաքու՝ մենք գիտակցում ենք բոլոր արդյունաբերության և երկրների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ պաշտպանելու մեր մոլորակի էկոհամակարգը ապագա սերունդների համար», - բացման արարողությանն ասել է CANSO-ի գործադիր տնօրեն Սայմոն Հոկարդը:

• Лидеры аэронавигации обсуждают будущее отрасли в Баку
Сегодня в Баку стартовал Всемирный саммит по аэронавигации 2024 CANSO, организованный Управлением воздушным движением «Азераэронавигация» (AZANS) ЗАО Azerbaijan Airlines. На этой неделе также состоится 28-е Ежегодное генеральное собрание организации.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе ЗАО Azerbaijan Airlines, с 11 по 13 июня мировые лидеры в сфере организации воздушного движения и члены CANSO (Международной организации гражданского аэронавигационного обслуживания) принимают участие в обсуждениях ключевых вопросов и принятии важных решений для будущего организации.
Темой мероприятия этого года является экологическая устойчивость и, в особенности, борьба с изменением климата. Участники обсудят вопросы снижения углеродного следа авиации, внедрения инновационных технологий, улучшения процесса управления воздушным движением для достижения более экологичных полетов и другие темы.
На церемонии открытия саммита в Баку выступили генеральный директор CANSO Саймон Хоккард, министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев, министр экологии и природных ресурсов, назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев и в формате видеообращения президент Международной организации гражданской авиации (ICAO) Сальваторе Шаккитано.
«Собравшись в Азербайджане, мы осознаем необходимость срочных глобальных мер и сотрудничества для смягчения последствий изменения климата. Азербайджан предпринял значительные шаги в области охраны окружающей среды. Вынося эту важную дискуссию здесь, в Баку, мы признаем необходимость совместных усилий всей индустрии и стран для защиты экосистемы нашей планеты для будущих поколений», — сказал на церемонии открытия генеральный директор CANSO Саймон Хоккард.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев отметил: «Проведение Всемирного саммита по аэронавигации 2024 и 28-го Ежегодного общего собрания CANSO в Азербайджане подчеркивает растущее влияние и лидерство нашей страны в авиационном секторе. Это также отражает нашу приверженность инновациям, совершенству и активному участию в работе международных авиационных организаций. Хочу выразить благодарность руководству CANSO за оказанное нам доверие».
«Давайте использовать это мероприятие как платформу для обмена идеями, передовым опытом и установления новых партнерских отношений. Совместными усилиями мы сможем снизить глобальные выбросы газов и внести значительный вклад в достижение наших общих целей в борьбе с изменением климата», — сказал Министр экологии и природных ресурсов, назначенный президент COP29 Мухтар Бабаев.