23 Մայիսի 2024 - 11:54
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է ադրբեջանցի Սարվար Բաշիրլիին «Հավատարմության մրցանակ» (Vefa Ödülü) շնորհելու մասին, ում լուսանկարը Թուրքիայում երկրաշարժից տուժածներին մարդասիրական օգնություն տեղափոխող հին մեքենայում լայնորեն շրջանառվել է ԶԼՄ-ներում:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ 2023 թվականի փետրվարին Ադրբեջանի բնակիչներից մեկն առաջիններից էր, ով սկսեց օգնություն հավաքել եղբայրական երկրում աղետի գոտու բնակիչների համար, իսկ հետո անձամբ մասնակցեց փրկարարական գործողությանը Թուրքիայի Ադիյաման քաղաքում։
Ելույթ ունենալով Անկարայի նախագահական համալիրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողությանը՝ Թուրքիայի առաջնորդն ասել է, որ աշխարհը հենվում է բարի մարդկանց վրա, որոնք հավատարիմ են իրենց երկրին և հասարակությանը, ովքեր ձգտում են օգնել բոլոր նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն։

• Эрдоган наградил азербайджанца, собиравшего помощь для жителей зоны бедствия в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о присуждении «Награды за верность» (Vefa Ödülü) азербайджанцу Сарвару Баширли, чья фотография на потрепанном старом автомобиле с гуманитарной помощью для пострадавших от землетрясений в Турции была широко растиражирована в СМИ.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, житель Азербайджана в феврале 2023 года в числе первых начал сбор помощи для жителей зоны бедствия в братской стране, а затем и лично принял участие в спасательной операции в турецком Адыямане.
Выступая на церемонии награждения в Президентском комплексе в Анкаре, турецкий лидер заявил, что мир держится на добрых людях, верных своей стране и обществу, стремящихся к помощи всем, кто в этом нуждается.
Сарвар Баширли стал одним из двух иностранцев, удостоенных в нынешнем году «Награды за верность» Турции. Второй - житель сектора Газа Халид Набьян.