15 Ապրիլի 2024 - 14:45
«Այն, որ աշխարհի երկրներն ընտրել են Ադրբեջանը՝ որպես COP29-ի անցկացման վայր, միջազգային ասպարեզում նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ մեր երկրի վարած քաղաքականության նկատմամբ միջազգային հանրության վստահության, ինչպես նաև կլիմայի գլոբալ փոփոխության խնդրի լուծման գործում հանրապետության ներդրմանը հարգանքի ցուցիչ է»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին COP29-ի առաջին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը։
«Մենք մշտապես կշարունակենք մեր գործունեությունը՝ կլիմայի գլոբալ փոփոխության դեմ պայքարում համաշխարհային համերաշխության ամրապնդման համար»,- ընդգծել է Մ. Բաբաևը:
Նախարարի խոսքով՝ «կանաչ անցումը» Ադրբեջանի ազգային առաջնահերթությունն է։
«Ցավոք սրտի, մեր երկրում նկատվում են կլիմայի գլոբալ փոփոխություններ, մասնավորապես՝ Կասպից ծովի մակարդակի կտրուկ անկում, գետերի մակարդակի, դրանց ջրառատության, ինչպես նաև անապատացում և հողերի էրոզիա»,- նշել է նախարարը։

• Министр: То, что страны мира избрали Азербайджан местом проведения СОР29 – показательно
«То, что страны мира избрали именно Азербайджан местом проведения СОР29, является показателем доверия международной общественности к политике, проводимой нашей страной под руководством президента Ильхама Алиева на международной арене, а также уважения к вкладу республики в решении проблемы глобального изменения климата».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев на первой пресс-конференции COP29.
«Мы постоянно будем продолжать деятельность по усилению мировой солидарности в борьбе с глобальным изменением климата», подчеркнул М. Бабаев.
По словам министра, «зелёный переход» является национальным приоритетом Азербайджана.
«К сожалению, наша страна на себе ощущает глобальное изменение климата – в частности, резкое понижение уровня Каспийского моря, уровня рек, их полноводности, а также опустынивание и эрозия земель», - отметил министр.