01 Մարտի 2024 - 17:25
Ըստ Armenia.Az-ի՝ Նախարարների կաբինետը հաստատել է՝ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկում, ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափերում և արտահանման մաքսատուրքերի դրույքաչափերում» փոփոխությունները։
Փաստաթղթի համաձայն՝ մարտի 1-ից երկիր ներկրվող բենզինը ազատվում է մաքսատուրքից։
Բացի այդ, նախարարների կաբինետը փոխել է ակցիզային հարկի դրույքաչափերը՝ երկիր ներմուծվող ակցիզային ապրանքների համար։
Մասնավորապես, մինչև այս տարեվերջ ավտոմոբիլային բենզինի յուրաքանչյուր տոննա ակցիզը, բացառությամբ ավիացիոն բենզինի, 200-ից իջեցվել է մեկ մանաթի, յուրաքանչյուր տոննա գազոյլի ակցիզային հարկը հատուկ վերամշակման գործընթացների համար և գազոյլի քիմիական փոխակերպման ռեակցիաների համար սահմանվել է 80 մանաթ։ Մյուս գազայլերի ակցիզային հարկը իջեցվել է մինչև մեկ մանաթ։

01 Марта 2024 - 14:10
Как сообщает Armenia.Az, Кабинет министров утвердил изменения в «Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности, ставки ввозных таможенных пошлин и ставки вывозных таможенных пошлин».
Согласно документу, с первого марта ввозимый в страну бензин освобожден от таможенной пошлины.
Кроме того, Кабмин изменил ставки акцизов на ввозимые в страну подакцизные товары.
В частности, до конца этого года акциз на каждую тонну моторного бензина, за исключением авиационного, снижен с 200 до одного маната, акциз на каждую тонну газойля для специфических процессов переработки и газойля для химических реакций превращений установлен в размере 80 манатов. Акциз на другие газойли снижен до одного маната.