06 Հունվարի 2026 - 19:38
Վեց տարվա ընդմիջումից հետո, Ադրբեջանն ու Իտալիան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ կանցկացնեն։
Ինչպես ահյտնում է Report-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությանը, հանձնաժողովի վեցերորդ նիստը տեղի կունենա Բաքվում հունվարի 13-ին։
Ադրբեջանական պատվիրակությունը կգլխավորի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, իսկ իտալական պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Էդմոնդո Չիրիելլին։
Միջկառավարական հանձնաժողովի հինգերորդ նիստը տեղի է ունեցել 2020 թվականի հունվարի 14-ին Հռոմում։
Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև տնտեսական համագործակցությունը ընդգրկում է ոլորտների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ էներգետիկա, արդյունաբերություն, կրթություն և վերակառուցման աշխատանքներ։ Երկրների միջև պահպանվում է ռազմավարական գործընկերություն, իսկ Իտալիան աջակցում է Եվրամիության հետ Ադրբեջանի հարաբերությունների զարգացմանը։ Իտալական ընկերությունները նույնպես հրավիրված են մասնակցելու ազատագրված տարածքներում վերականգնման և վերակառուցման նախագծերին։

• Азербайджан и Италия проведут заседание межправкомиссии
Азербайджан и Италия спустя шесть лет перерыва проведут заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Как сообщает Report со ссылкой на Минэнерго Азербайджана, шестое по счету заседание комиссии пройдет в Баку 13 января.
Азербайджанскую делегацию возглавит министр энергетики Парвиз Шахбазов, итальянскую — заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Эдмондо Чириелли.
Напомним, пятое заседание межправкомиссии состоялось 14 января 2020 года в Риме.
Экономическое сотрудничество между Азербайджаном и Италией охватывает широкий круг сфер, включая энергетику, промышленность, образование и восстановительные работы. Между странами сохраняется стратегическое партнерство, а Италия оказывает поддержку развитию отношений Азербайджана с Европейским союзом. Итальянские компании также приглашены к участию в проектах по восстановлению и реконструкции на освобожденных территориях.