05 Հունվարի 2026 - 09:50
Նախարարը հայտնել է, որ երկու օր առաջ Ադրբեջանի հետ բնական գազի վերաբերյալ նոր համաձայնագիր է ստորագրվել.
«Երկու օր առաջ մենք Ադրբեջանի հետ նոր համաձայնագիր ենք կնքել 33 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման վերաբերյալ։ Գազը կմատակարարվի Կասպից ծովի Ափշերոն հանքավայրից՝ տարեկան 2.25 միլիարդ խորանարդ մետր, 15 տարվա ընթացքում։ Այս համաձայնագիրը ուժի մեջ կմտնի 2029 թվականին և կգործի մինչև 2040-ական թվականները։ Օգտագործելով առկա ենթակառուցվածքները՝ մենք այս գազը մեր երկիր կհասցնենք Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում խողովակաշարով»։

• Байрактар: Азербайджан и Турция подписали соглашение о поставке 33 миллиардов кубометров газа
Министр сообщил, что два дня назад было подписано новое соглашение с Азербайджаном в сфере природного газа:
«Два дня назад мы достигли нового соглашения с Азербайджаном о поставке 33 миллиардов кубометров газа. Газ будет поставляться из месторождения Абшерон в Каспийском море ежегодно по 2,25 миллиарда кубометров на протяжении 15 лет. Это соглашение вступит в силу в 2029 году и будет действовать до 2040-х годов. С существующей инфраструктурой мы доставим этот газ в нашу страну по трубопроводу Баку–Тбилиси–Эрзурум».