• Իլհամ Ալիևն ընդունել է ԱՄՆ պատվիրակությանը
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 4-ին ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից ժամանած պատվիրակությանը։
Այս մասին հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Պատվիրակության կազմում էին ԱՄՆ Սենատի Զինված ուժերի կոմիտեի անդամ Մարքվեյն Մալլինը (հանրապետական, Օկլահոմա), Ներկայացուցիչների պալատի եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ջեյսոն Սմիթը (հանրապետական, Միսսուրի), Ներկայացուցիչների պալատի Զինված ուժերի կոմիտեի անդամ Ռոնի Ջեքսոնը (հանրապետական, Տեխաս) և Ներկայացուցիչների պալատի եկամուտների կոմիտեի անդամ Ջիմի Պանետան (դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա)։
Շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Իլհամ Ալիևին ընդունելության համար՝ հյուրերը նշել են, որ խորապես տպավորված են Բաքվում տեսած զարգացման գործընթացով։
Հյուրերը շնորհավորել են պետության ղեկավարին անցյալ օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված նվաճումների համար։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար։
Նշելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պատմական նշանակությունը՝ պետության ղեկավարը հատուկ ընդգծել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը այս գործընթացում: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ մեր երկիրը կշարունակի ջանքեր գործադրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը առաջ տանելու համար։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդեն իսկ հաստատվել են առևտրային հարաբերություններ՝ ընդգծելով ադրբեջանական նավթամթերքի Հայաստան արտահանումը, ինչպես նաև Ղազախստանից և Ռուսաստանից ցորենի Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան փոխադրումը: Նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ TRIPP միջանցքը նոր հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային տրանսպորտային կապի տեսանկյունից։
Պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի անարդար 907-րդ ուղղումը չի արտացոլում մեր երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս վիճակի էությունը: Բարձր գնահատելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից այս փոփոխության կասեցումը, նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ ակնկալում է Կոնգրեսի անդամների հետագա ջանքերը՝ այն ամբողջությամբ չեղարկելու համար:

05 Января 2026 - 09:13
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 4 января принял делегацию Соединённых Штатов Америки.
В состав делегации вошли член Комитета по вооружённым силам Сената США, сенатор-республиканец от штата Оклахома Марквейн Маллин; член Палаты представителей и председатель Комитета по доходам Палаты представителей, республиканец от штата Миссури Джейсон Смит; член Палаты представителей и Комитета по вооружённым силам Палаты представителей, республиканец от штата Техас Ронни Джексон, а также член Палаты представителей и Комитета по доходам Палаты представителей, демократ от штата Калифорния Джимми Панетта.
Выразив признательность президенту Ильхаму Алиеву за приём, гости отметили, что процессы развития, которые они наблюдают в Баку, произвели на них глубокое впечатление.
Гости поздравили главу государства с достижениями, достигнутыми в августе прошлого года в Вашингтоне в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за поздравления.
Отметив историческое значение достигнутых договорённостей, глава государства особо подчеркнул роль президента США Дональда Трампа в этом процессе. Президент Азербайджана заявил, что наша страна и впредь будет прилагать усилия для продвижения региональной мирной повестки.
Глава государства отметил, что между Азербайджаном и Арменией уже установлены торговые отношения, подчеркнув в этой связи экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, а также осуществление экспорта пшеницы из Казахстана и России в Армению транзитом через территорию Азербайджана. Президент Ильхам Алиев выразил надежду, что коридор TRIPP создаст новые возможности с точки зрения региональной транспортной связанности.
Глава государства заявил, что несправедливая 907-я поправка к «Акту о поддержке свободы» не соответствует сути нынешнего уровня развития отношений между нашими странами. Высоко оценив приостановление действия этой поправки Президентом США Дональдом Трампом, президент Ильхам Алиев подчеркнул, что рассчитывает на дальнейшие усилия членов Конгресса в направлении её полной отмены.
В ходе встречи была выражена удовлетворённость развитием двусторонних отношений между Азербайджаном и США, отмечено наличие хороших возможностей для расширения сотрудничества в политической, экономической, энергетической сферах, в области обороны и оборонной промышленности, образования, информационных технологий, искусственного интеллекта и других направлениях.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества между законодательными органами наших стран.