• Ադրբեջանում սահմանվել են էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի ֆիքսված սակագներ
Սակագնային խորհրդից APA-ին տեղեկացրել են, որ «Էլեկտրաէներգիայի մասին» օրենքի և 2026 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Գազամատակարարման մասին» նոր օրենքի համաձայն, սահմանվել է ֆիքսված սակագին՝ սպառողների միջև մշտական ծախսերի հավասարակշռված բաշխումն ապահովելու համար՝ անկախ սպառման մակարդակից։
Սակագնային (գնային) խորհուրդը սահմանել է էլեկտրաէներգիայի ամսական ֆիքսված սակագին՝ 1 մանաթ միաֆազ էլեկտրամատակարարման միջոցով էլեկտրաէներգիա սպառող «բնակչություն» խմբի համար և 3 մանաթ եռաֆազ էլեկտրամատակարարման միջոցով էլեկտրաէներգիա սպառող «ոչ բնակչություն» խմբի համար։
Բնական գազի ամսական ֆիքսված սակագինը սահմանվում է 1 մանաթ բնակչության և կենցաղային գազի կայանքներ օգտագործող «բնակչություն» խմբի համար և 3 մանաթ արդյունաբերական գազի կայանքներ 0,օգտագործող «ոչ բնակչություն» խմբի համար։

• В Азербайджане установлены фиксированные тарифы по электроэнергии и природному газу
Как сообщили АПА в Тарифном Совете, в соответствии с законами «Об электроэнергетике» и новым законом «О газоснабжении», вступающим в силу с 1 января 2026 года, с целью сбалансированного распределения между потребителями постоянных расходов независимо от уровня потребления установлен фиксированный тариф.
Тарифным (ценовым) Советом установлен ежемесячный фиксированный тариф на электроэнергию: для группы «население», потребляющей электроэнергию по однофазной схеме электроснабжения, — 1 манат, для группы «не-население», потребляющей электроэнергию по трёхфазной схеме электроснабжения, — 3 маната.
Ежемесячный фиксированный тариф на природный газ установлен: для населения и группы «население», использующей бытовые газовые установки, — 1 манат, для группы «не-население», использующей промышленные газовые установки, — 3 маната.