• Միլլի Մեջլիսն ընդունել է սպաների զինվորական ծառայության ժամկետը կրճատելու մասին փոփոխություն
Միլլի Մեջլիսը վերջին ընթերցմամբ ընդունել է խաղաղ ժամանակ սպաների զինվորական ծառայության ժամկետը վեց ամսով կրճատելու մասին փոփոխությունը։
Report-ի փոխանցմամբ, խորհրդարանականները այսօրվա լիագումար նիստում ընդունել են «Զինվորական ծառայության մասին» կանոնակարգը հաստատելու մասին» և «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքներում համապատասխան փոփոխությունները։
Փոփոխությունների համաձայն, պահեստազորից պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված կամ պայմանագրային հիմունքներով զինվորական ծառայության անցած սպաների զինվորական ծառայության ժամկետը խաղաղ ժամանակ կրճատվելու է վեց ամսով՝ մինչև մեկ տարի (ներկայումս այդ ժամկետը մեկ տարի վեց ամիս է)։
Օրինագիծը նաև սահմանում է, որ պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում սպայական պատրաստությունը հաջողությամբ ավարտած և կամավոր կերպով զինվորական ծառայության անցած բարձրագույն կրթություն ունեցող զինծառայողներին շնորհվելու է լեյտենանտի կոչում։

30 Декабря 2025 - 14:01
Милли Меджлис принял в последнем чтении поправку о сокращении срока действительной военной службы офицеров в мирное время на 6 месяцев.
Как сообщает Report, парламентарии приняли соответствующие поправки в законы «Об утверждении Положения «О воинской службе» и «О воинской обязанности и военной службе» на сегодняшнем пленарном заседании.
Согласно поправкам, срок действительной военной службы в мирное время для офицеров, призванных из запаса на срочную военную службу или добровольно поступивших на действительную военную службу на контрактной основе, будет сокращен на 6 месяцев — до одного года (в настоящее время этот срок составляет 1 год и 6 месяцев).
В законопроекте также указано, что военнослужащим с высшим образованием, успешно завершившим курс подготовки офицеров в период срочной военной службы и добровольно поступившим на срочную военную службу офицеров, присваивается звание лейтенанта.