• Ալիևը հաստատել է «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները
29 Դեկտեմբերի 2025 - 20:03
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ենթասպաների և առաջին կարգի միչմանների պահեստազորի առավելագույն տարիքը 35 տարեկան է, երկրորդ կարգի միչմանների համար՝ 45 տարեկան, իսկ երրորդ կարգի համար՝ 55 տարեկան։ Միջնակարգ մասնագիտացված ռազմական ուսումնական հաստատություններ, ինչպես նաև արտասահմանյան նմանատիպ ուսումնական հաստատություններ ավարտած ենթասպաների և միչմանների համար խաղաղ ժամանակ զինվորական ծառայության ժամկետը 5-ից բարձրացվել է մինչև 10 տարի։

29 Декабря 2025 - 16:03
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил поправки в закон «О воинской обязанности и военной службе».
Согласно документу, предельный возраст пребывания в запасе для прапорщиков и мичманов первого разряда составляет 35 лет, второго разряда - 45 лет, третьего разряда - 55 лет. Срок пребывания на действительной военной службе в мирное время для прапорщиков и мичманов, окончивших средние специальные учебные заведения военного профиля, а также аналогичные учебные заведения за рубежом, увеличен с 5 до 10 лет.