• ԱԳՆ ղեկավար. Բաքվի և Մոսկվայի միջև լարվածությունը կապված է AZAL-ի խոցված ինքնաթիռի հետ
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը կապված է՝ AZAL-ի ինքնաթիռի խոցման և այս միջադեպի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ և որևէ կապ չունի Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի հետ։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ տարվա արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից սահմանված արտաքին քաղաքականության կուրսը համակարգված բնույթ է կրում.
«Դրանց թվում է մեզ մոտ գտնվող երկրների նկատմամբ մեր վերաբերմունքի տարբերությունը՝ մյուսների հետ համեմատ։ Այս առումով, Ադրբեջանի դիրքորոշումը միջազգային իրավունքի և արդարադատության առումով միշտ էլ պարզ է եղել։ Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի սկզբից ի վեր Ադրբեջանին հաջողվել է պահպանել լավ հարաբերություններ և՛ Ռուսաստանի, և՛ Ուկրաինայի հետ։ Ադրբեջանը միշտ եղել է միջազգային իրավունքի կողմում և բացահայտորեն աջակցել է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, և հետևողականորեն հավատարիմ է մնում այս արդար դիրքորոշմանը, որը մյուս կողմը ընկալում է հասկացողությամբ»:

• Глава МИД: Напряженность между Баку и Москвой связана со сбитым самолетом AZAL
Напряженность, возникшая в отношениях между Азербайджаном и Россией, связана со сбитым самолетом AZAL и событиями, происходящими вокруг этого инцидента, и не имеет никакого отношения к российско-украинской войне.
Как сообщает Report, об этом журналистам заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на пресс-конференции по итогам года.
По его словам, внешнеполитический курс, определенный президентом Ильхамом Алиевым, носит системный характер:
«Среди них – различие в нашем отношении к близким к нам странам от других. В этом позиция Азербайджана с точки зрения международного права и справедливости всегда была ясной. С начала российско-украинской войны Азербайджану удалось сохранить хорошие отношения как с Россией, так и с Украиной. Азербайджан всегда был на стороне международного права и открыто поддерживал территориальную целостность Украины и неизменно придерживается этой справедливой позиции, которая воспринимается другой стороной с пониманием».