29 Դեկտեմբերի 2025 - 11:42
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար արարատ Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ տեղեկացել է ադրբեջանական վառելիքի համար հերթերի մասին։
«Հաստատվել է խաղաղություն, կան համագործակցության փորձեր, բայց դա չի նշանակում, որ մենք անցել ենք անհրաժեշտ ճանապարհը», - ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 19-ի գիշերը՝ ժամը 1:00-ի սահմաններում, «Ադրբեջանական երկաթուղիների» (ԱԵ) բեռնատար գնացքը Բոյուք Քեսիկ կայարան է հասցրել՝ 1220 տոննա AI-95 մակնիշի 22 վագոն ադրբեջանական բենզին: Գնացքը ավելի ուշ Վրաստանի տարածքով հասել է Հայաստան։
Մատակարարման վերաբերյալ համաձայնությունը ձեռք է բերվել նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում՝ Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հանդիպումից հետո։
Այս տարվա նոյեմբերին Ղազախստանից և Ռուսաստանից հացահատիկ նույնպես տարանցիկ կերպով տեղափոխվել է Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։

29 Декабря 2025 - 09:21
Как передает Report, об этом в эфире Общественного телевидения заявил глава армянского МИД Арарат Мирзоян.
Он отметил, что узнал об очередях за азербайджанским топливом.
«Мир установлен, есть попытки сотрудничества, но это не значит, что мы прошли необходимый путь», - сказал он.
Напомним, что в ночь на 19 декабря около 01:00 грузовой поезд «Азербайджанских железных дорог» (АЖД) доставил на станцию Бёюк-Кесик 22 вагона с 1 220 тоннами автомобильного бензина марки АИ-95. Позднее состав через Грузию достиг Армении.
Договоренность о поставке была достигнута 28 ноября в Габале по итогам встречи вице премьеров Азербайджана Шахина Мустафаева и Армении Мгера Григоряна.
В ноябре текущего года зерно из Казахстана и России также было перевезено в Армению транзитом через территорию Азербайджана.