• Բայրամով. Հայաստանը պետք է կատարի խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար սահմանված պայմանները
Նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը փոփոխություններ կատարի իր սահմանադրության մեջ և լիովին կատարի TRIPP նախագծով ստանձնած իր պարտավորությունները։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ներկայացնելով 2025 թվականի արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը։
Նա նշել է, որ վստահության ամրապնդման միջոցառումների շրջանակներում՝ երկու երկրներում էլ անցկացվել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հանդիպումներ։
«Նոյեմբերին Գաբալայում տեղի է ունեցել՝ ադրբեջանական և հայկական կողմերի միջև սահմանների սահմանազատման վերաբերյալ հանդիպում։ Մինչ այդ՝ հունվարին և փետրվարին, նման հանդիպումները անցկացվել են առցանց ձևաչաղով։ Թույլտվություն է տրվել նաև ղազախական հացահատիկի տարանցման համար դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։ Սակայն, որպեսզի վերջնական խաղաղության համաձայնագիր կնքվի, պետք է կատարվեն մեր կողմից նշված պայմանները», - ընդգծել է նախարարը։
Բայրամովը հավելել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գիործընթացը այս տարի կարևոր քայլ է դարձել՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ։ Նա նշել է, որ Վաշինգտոնի գագաթնաժողովը զգալի ներդրում է ունեցել այս գործընթացում։

26 Декабря 2025 - 16:32
Подписание парафированного мирного соглашения возможно лишь при условии изменения конституции Армении и полного выполнения обязательств в рамках проекта TRIPP.
Как передает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, представляя отчет по итогам 2025 года.
Он отметил, что в рамках мер по укреплению доверия в обеих странах были проведены встречи между представителями гражданского общества.
«В ноябре в городе Габала состоялась встреча между азербайджанской и армянской сторонами по вопросу делимитации границ. До этого, в январе и феврале, такие встречи проходили в онлайн-формате. Также было дано разрешение на транзит казахстанского зерна в Армению через территорию Азербайджана. Однако для заключения окончательного мирного соглашения необходимо выполнение обозначенных нами условий», — подчеркнул министр.
Байрамов добавил, что в текущем году процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией стал важным шагом на пути к установлению устойчивого мира в регионе. Значительный вклад, по его словам, в этот процесс внес Вашингтонский саммит.