26 Դեկտեմբերի 2025 - 17:30
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ ստեղծված իրավիճակը բարենպաստ է Վաշինգտոնի համար՝ Ազատության աջակցության ակտի մասին օրենքի 907-րդ ուղղումը ամբողջությամբ չեղարկելու համար։
Report-ի փոխանցմամ,՝ նախարարն այս մասին հայտարարել է մամուլի ասուլիսում՝ տարվա արդյունքները ներկայացնելիս։
Նա նշել է, որ 2025 թվականը շատ դրական և հագեցված է եղել՝ ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստում։
«Վաշինգտոնում [օգոստոսի 8-ին Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների միջև] հանդիպման ժամանակ ստորագրվել է փաստաթուղթ, որով չեղարկվում է 907-րդ ուղղումը։ Սա կարևոր քայլ է։ Ընդհանուր առմամբ, այս փոփոխության մեր երկրի նկատմամբ կիրառումը անարդար և չարդարացված էր։ Ադրբեջանն անտրամաբանական է համարում 907-րդ ուղղումը պահպանելը ներկայիս պայմաններում», - ընդգծել է նախարարը։
Նախարարը նաև նշել է, որ Թուրքիան համակարգում է իր ջանքերը Ադրբեջանի հետ՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան եղբայրական պետություն է և Ադրբեջանի դաշնակիցը. «Այս հարաբերությունները նմանօրինակը չունեն։ Այս հարաբերությունները հիմնված են պատմական կապերի, բարեկամության և եղբայրության վրա։ Թուրքիան հատկապես զգայուն է վերաբերվում ադրբեջանա-հայական հարաբերությունների նկատմամբ»։

26 Декабря 2025 - 16:30
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что в настоящее время сложилась благоприятная ситуация для полной отмены Вашингтоном 907-й поправки к Акту о поддержке свободы.
Как сообщает Report, об этом министр заявил, выступая с итогами года на пресс-конференции.
По его словам, 2025 год стал весьма позитивным и насыщенным в контексте азербайджано-американских отношений.
«В рамках Вашингтонской встречи [лидеров Азербайджана и США 8 августа] был подписан документ о приостановке действия 907-й поправки. Это важный шаг. В целом применение данной поправки по отношению к нашей стране было несправедливым и необоснованным. Азербайджан считает нелогичным сохранение 907-й поправки в силе в нынешних условиях», — подчеркнул министр.
Также министр отметил, что Турция координирует с Азербайджаном свои действия в нормализации отношений с Арменией.
Он подчеркнул, что Турция является братским государством и союзником Азербайджана: «Эти отношения не имеют аналогов. В основе этих отношений лежат исторические связи, дружба, братство. Турция особенно чутко относится к азербайджано-армянским отношениям».
Министр отметил, что глава МИД Турции Хакан Фидан также заявлял о том, что развитие отношений между Турцией и Арменией зависит от прогресса в азербайджано-армянских отношениях.
«Нам также известно о продвижении в вопросе авиасообщения между Турцией и Арменией, и в этом нет никаких проблем», — добавил он.