26 Դեկտեմբերի 2025 - 20:25
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մեկնաբանել է՝ Բաքվում Ռուսական տան գործունեության վերսկսման հնարավորության մասին լուրը, հայտարարելով, որ այն փակելու մասին որոշումը վերջնական է և արդեն ամբողջությամբ իրականացվել է։
Report-ի փոխանցմամբ, նախարարն այս մասին հայտարարել է տարվա արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Բաքվի և Մոսկվայի միջև այս հարցի շուրջ երկխոսության հնարավորության մասին՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Միխայիլ Կալուգինի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ։
Բայրամովը հիշեցրել է, որ Ռուսական տունը Ադրբեջանում գործել է առանց անհրաժեշտ գրանցման, տեղ են գտել տեղական օրենսդրության բազմաթիվ խախտումներ։ Նա նաև նշել է, որ կազմակերպության ղեկավարությանը բազմիցս տեղեկացվել է բոլոր կանոնակարգերը պահպանելու և խախտումները վերացնելու անհրաժեշտության մասին:
«Սա էր Ռուսական տունը փակելու որոշման պատճառը։ Որոշումն ընդունվել և կատարվել է։ Երկրում բոլոր նմանատիպ կառույցները պետք է գործեն խստորեն Ադրբեջանի օրենսդրությանը համապատասխան։ Ցանկացած այլ կարգ անընդունելի է», - ընդգծել է նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ռուսական կողմի հետ՝ Ռուսական տան վերաբերյալ վերջին շփումները տեղի են ունեցել մի քանի շաբաթ առաջ, և այդ ժամանակ մնացել էին լուծարման գործընթացին վերաբերող որոշ տեխնիկական հարցեր։
«Ռուսական կողմը նշանակել է լուծարողներ։ Իմ տեղեկություններով՝ այսօրվա դրությամբ չլուծված հարցեր չկան, և լուծարման գործընթացն ամբողջությամբ ավարտված է», - հայտարարել է Բայրամովը։

• Байрамов прокомментировал новости о возможности возобновления деятельности «Русского дома» в Баку
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов прокомментировал новости о возможности возобновления деятельности «Русского дома» в Баку, заявив, что решение о его закрытии было окончательным и уже полностью реализовано.
Как сообщает Report, об этом министр заявил на пресс-конференции по итогам года, отвечая на вопрос журналиста о недавних заявлениях представителя МИД РФ Михаила Калугина касательно возможности диалога между Баку и Москвой по данному вопросу.
Байрамов напомнил, что «Русский дом» осуществлял деятельность в Азербайджане без необходимой регистрации, имели место многочисленные нарушения местного законодательства. Он также напомнил, что руководство структуры неоднократно уведомляли о необходимости соблюдения всех правил и устранения нарушений.
«Это и послужило причиной решения о закрытии «Русского дома». Решение принято и исполнено. Все подобные структуры в стране должны действовать строго в соответствии с законодательством Азербайджана. Иной порядок недопустим», — подчеркнул министр.
Он также подчеркнул, что последние контакты с российской стороной по вопросу «Русского дома» состоялись несколько недель назад, и на тот момент оставались отдельные технические вопросы, связанные с процедурой ликвидации.
«Российская сторона назначила ликвидаторов. По имеющейся у меня информации, на сегодняшний день нерешенных вопросов не осталось, процесс ликвидации полностью завершен», — заявил Байрамов.