24 Դեկտեմբերի 2025 - 16:48
Մեր ուրախությանը սահման չկա։ 32 տարի առաջ մենք ստիպված էինք լքել մեր հայրենի գյուղը։ Այժմ ես վերադառնում եմ իմ նախնիների հողեր։ Այն ժամանակ ես ընդամենը 33 տարեկան էի։ Այսօր ես 60-ն անց եմ։ Բայց ես ինձ զգում եմ այնպես, կարծես թե վերադառնում եմ երիտասարդությանը։
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է՝ Ջաբրայիլի շրջանի Հորովլու գյուղ տեղափոխված նախկին հարկադիր վերաբանկ Թայբես Գուլիևան։
Նշելով, որ երկար տարիներ ապրել է իր հայրենի հողի կարոտով, Գուլիևան ընդգծել է. «Մեր նպատակն այժմ մեր հայրենի հողում կյանքը վերականգնելն է, ստեղծագործելն ու ապրելը, մեր գյուղը ավելի գեղեցիկ դարձնելը։ Փառք Ալլահին, այսօր այնտեղ ստեղծվել են ժամանակակից ենթակառուցվածքներ, և ապահովվել են շատ լավ պայմաններ»։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևին՝ ստեղծված պայմանների համար, երախտագիտություն է հայտնել՝ մեր հողերը օկուպացիայից ազատագրած քաջարի ադրբեջանական բանակին և աղոթել է՝ մեր նահատակների հոգիների հանգստության համար՝ քաջառողջություն մաղթելով գազիներին։

• Бывшая вынужденная переселенка: Я словно возвращаюсь в молодость
Нашей радости нет предела. Ведь 32 года назад мы были вынуждены покинуть родное село. Теперь я возвращаюсь на земли своих предков. Тогда мне было всего 33 года. Сегодня мне уже за 60. Но я чувствую себя так, словно возвращаюсь в молодость.
Об этом АЗЕРТАДЖ сказала бывшая вынужденная переселенка Тайбес Гулиева, которая сегодня переехала в село Хоровлу Джебраильского района.
Отметив, что долгие годы жила с тоской по родной земле, Т. Гулиева подчеркнула: «Наша цель сейчас – восстановить жизнь, творить, жить на родной земле и сделать наше село еще красивее. Слава Аллаху, сегодня там создана современная инфраструктура и обеспечены очень хорошие условия».
Она также поблагодарила Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева за созданные им условия, выразила признательность доблестной азербайджанской армии, освободившей наши земли от оккупации, и помолилась за упокой души наших шехидов, пожелала крепкого здоровья гази.