• Վագիֆ Խաչատուրյանի առողջական վիճակի մասին
Ինչպես APA-ին հայտնել է «Ենի կլինիկա»-ի վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ և TƏBİB-ի գործադիր տնօրենի խորհրդական Էմիլ Գասիմովը, 70-ամյա Խաչատուրյանը 2025 թվականի դեկտեմբերի լույս 23-ի գիշերը ծանր վիճակում շտապ հոսպիտալացվել է «Ենի կլինիկա»-ի վերակենդանացման բաժանմունք՝ աորտայի ստենոզ, միջին չափի միտրալ ստենոզ և դեկոմպենսացված քրոնիկ սրտային անբավարարություն ախտորոշմամբ, ինչը հանգեցրել է թոքային այտուցի և ծանր շնչառական անբավարարության զարգացմանը։
Էմիլ Գասիմովը հայտնել է, որ վերակենդանացման բաժանմունքում իրականացված բուժման միջոցառումները, այդ թվում՝ դեղորայքային բուժումը, ջրային բալանսի կարգավորումը և թոքերի արհեստական օդափոխությունը դրական արդյունքներ են տվել։
«Ներկայումս հիվանդը դուրս է եկել կյանքին սպառնացող կրիտիկական փուլից, սակայն նրա վիճակը շարունակում է մնալ ծանր։ Բուժումը շարունակվում է վերակենդանացման բաժանմունքում ինտենսիվ հսկողության ներքո», - նշել է նա։
Վագիֆ Խաչատուրյանը մեղավոր է ճանաչվել Խոջալուի շրջանի Մեշելի գյուղում հայկական անօրինական զինված կազմավորումների կազմում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ և դատապարտվել 15 տարվա ազատազրկման 2023 թվականի նոյեմբերի 7-ին։

• Стали известны подробности состояния здоровья Вагифа Хачатуряна
Как сообщил AПA заведующий отделением реанимации «Ени клиника» и советник исполнительного директора T?BIB Эмиль Гасымов, 70-летний Хачатурян был экстренно госпитализирован в отделение реанимации «Ени клиника» в ночь на 23 декабря 2025 года в критическом состоянии с диагнозом тяжёлый аортальный стеноз, средний митральный стеноз и декомпенсация хронической сердечной недостаточности, на фоне чего развился отёк лёгких и тяжёлая дыхательная недостаточность.
Эмиль Гасымов сообщил, что в отделении реанимации проведённые лечебные мероприятия, включая медикаментозное лечение, регулирование водного баланса и неинвазивную вентиляцию лёгких, дали положительную динамику.
«В настоящее время пациент вышел из критической фазы угрозы жизни, однако его состояние по-прежнему оценивается как тяжёлое. Лечение продолжается под интенсивным наблюдением в отделении реанимации», — отметил он.
Отметим, Вагиф Хачатурян признан виновным в совершении геноцида в селе Мешели Ходжалинского района в составе незаконных армянских вооружённых формирований и 7 ноября 2023 года приговорён к 15 годам лишения свободы.