• ՈԿԿ-ների ֆորումը կոչ է անում Լեմկինի ինստիտուտին՝ ներողություն խնդրել ադրբեջանական հանրությունից
Ադրբեջանի ոչ կառավարական կազմակերպությունների ազգային ֆորումը բաց նամակ է հրապարակել, որում դատապարտում է Լեմկինի ինստիտուտի կողմից՝ ԱՄՆ-ում ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող հայերին, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանին, ազատ արձակելու կոչը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, նամակում Լեմկինի ինստիտուտի կողմից Հարավային Կովկասում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղապահ առաքելությունը խաթարելու փորձերը որակվում են որպես սադրանք։ Նշվում է, որ Լեմկինի ինստիտուտը, որը գլխավորում են կրոնական անջատողական գործիչներ, ինչպիսին է Լյուսի Միրզոյանը, ներկայացնում է ռևանշիստական խմբի շահերը Հայաստանում և փորձում է խաթարել Բաքվի և Երևանի խաղաղության օրակարգը։
Դատապարտող նամակում հատուկ ընդգծվում է, որ Լեմկինի ինստիտուտը նույնիսկ քննադատության է ենթարկվել Ռաֆայել Լեմկինի ընտանիքի կողմից՝ նրա անունը չարաշահելու համար։ Ինստիտուտի դիրքորոշումը Հայաստանում նույնպես վիճահարույց է. օրինակ՝ Զորյան ինստիտուտը բացահայտորեն կասկածի տակ է դրել այդ ինստիտուտի անհիմն դիրքորոշումը։
Ադրբեջանի ազգային ՈԿԿ-ների ֆորումը Լեմկինի ինստիտուտի կոչերը՝ աչք փակելու զանգվածային սպանությունների, այդ թվում՝ Խոջալուի ցեղասպանության վրա, համարում է կազմակերպության հայտարարված առաքելության դավաճանություն: ՈԿԿ-ների ֆորումը կոչ է անում Լեմկինի ինստիտուտին՝ գործել պատասխանատու կերպով և ներողություն խնդրել ադրբեջանական հանրությունից։

ЗакрытьФорум НПО призывает Институт Лемкина принести извинения азербайджанской общественности
Азербайджанский национальный форум неправительственных организаций опубликовал открытое письмо, осуждающее призыв Института Лемкина в США освободить обвиняемых в военных преступлениях лиц армянского происхождения, в том числе Рубена Варданяна.
Как передаёт Armenia.Az, в открытом письме попытки Института Лемкина подорвать миротворческую миссию президента США Дональда Трампа на Южном Кавказе оцениваются как провокация. Отмечается, что Институт Лемкина, которым руководят такие религиозно-сепаратистские деятели, как Люси Мирзоян, представляет интересы реваншистской группы в Армении и пытается сорвать мирную повестку Баку и Еревана.
В разоблачающем письме особо подчеркивается, что Институт Лемкина подвергался критике даже со стороны семьи Рафаэля Лемкина за злоупотребление его именем. Неоднозначно отношение к институту и в Армении — например, Институт Зоряна открыто ставил под сомнение необоснованную позицию этого учреждения.
Азербайджанский национальный форум НПО считает призывы Института Лемкина, закрывавшего глаза на массовые убийства, включая Ходжалинский геноцид, предательством заявленной миссии организации. Форум НПО призывает Институт Лемкина действовать ответственно и принести извинения азербайджанской общественности.