23 Դեկտեմբերի 2025 - 17:06
Եթե Շուշա քաղաքում ականազերծման աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվի հուշարձան, աշխատանքները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, և այդ մասին պետք է տեղեկացվի համապատասխան գործադիր մարմնի կողմից նշանակված մարմինը (կառույցը)։
Report-ի փոխանցմամբ, սա նախատեսված է՝ «Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքի՝ Շուշա քաղաքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններով։
Օրինագիծը ներկայացվել է խորհրդարանի ագրարային քաղաքականության կոմիտեի քննարկմանը։
Նախագծի համաձայն, աշխատանքները շարունակելու որոշումը կայացնում է նշված մարմինը (կառույցը)։ Պատմական և հնագիտական նշանակության տարածքներում ականազերծումը կիրականացվի այս մարմնի ներկայացուցչի մասնակցությամբ։
Օրինագիծը մշակվել է Ադրբեջանում ականազերծման գործունեությունը իրավական և կազմակերպչական շրջանակները կարգավորելու, ականազերծմամբ զբաղվող աշխատողների իրավական և սոցիալական պաշտպանությունն ապահովելու, ինչպես նաև ականներից տուժածներին օգնություն տրամադրելու համար։

• Меняются правила по разминированию в Шуше
При обнаружении памятника во время разминирования на территории города Шуша работы должны быть немедленно остановлены, об этом информирован орган (структура), определяемый соответствующим органом исполнительной власти.
Как сообщает Report, это предусмотрено в предложенных изменениях к закону «О культурной столице Азербайджана – городе Шуша».
Законопроект был вынесен на обсуждение на заседании Комитета по аграрной политике парламента.
Согласно проекту, решение о продолжении работ принимается указанным органом (структурой). Разминирование на территориях с историческим и археологическим значением будет проводиться с участием представителя этого органа.
Законопроект разработан для регулирования деятельности по разминированию в Азербайджане, правовых и организационных основ, обеспечения правовой и социальной защиты работников, занимающихся разминированием, а также оказания помощи пострадавшим от мин.