23 Դեկտեմբերի 2025 - 15:30
Ապագայում «Իչերիշեհերը»-ում նախատեսվում է «խելացի արգելոց»-ի մոդելով ստեղծել՝ «խելացի ոռոգման համակարգեր», «խելացի թափոնների կառավարում», «խելացի լուսավորություն» և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ներդրում:
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է «Իչերիշեհեր» պետական պատմաճարտարապետական արգելոցի խորհրդի անդամ Այթաջ Ալիսուլթանլըն՝ 2025 թվականի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով, նախագծի հիմնական նպատակը՝ պատմական և մշակութային ժառանգության մոնիթորինգն ու թվային կառավարման ապահովումն է։
Ալիսուլթանլըն նաև պատմել է՝ պատմական հուշարձանների միասնական թվային արխիվ և 3D սկանավորում ստեղծելու, օբյեկտները մոնիթորինգի ընկալող-հաղորդռղ սարքերով հագեցնելու, ինչպես նաև հուշարձանների մասին տեղեկատվությունն ավելի մատչելի և ինտերակտիվ ձևով NFC, VR և AR տեխնոլոգիաների միջոցով տրամադրելու պլանների մասին։
Արգելոցի ներկայացուցիչը հաստատության է ներկայացրել երկամյա «գործողությունների պլանի» վերաբերյալ տեղեկատվություն, որը ներառում է՝ «խելացի» ենթակառուցվածքների զարգացում, թվային ժառանգության կառավարում, կայուն զբոսաշրջության և թանգարանային տեխնոլոգիաների աջակցություն, տարածքում շարժունակության և անվտանգության ապահովում, ինչպես նաև տվյալների վրա հիմնված որոշումների կայացում։

23 Декабря 2025 - 14:09
В будущем в «Ичеришехере» по модели «умного заповедника» планируется создание «умных систем ирригации», «умного управления отходами», «умного освещения» и внедрение возобновляемых источников энергии.
Как сообщает Report, об этом заявила член правления Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Айтадж Алисултанлы на пресс-конференции по итогам 2025 года.
По ее словам, главная цель проекта — мониторинг историко-культурного наследия и обеспечение цифрового управления.
Алисултанлы также рассказала о планах по созданию единого цифрового архива исторических памятников и 3D-сканированию, оснащению объектов датчиками мониторинга, а также предоставлению информации о памятниках в более доступной и интерактивной форме с использованием технологий NFC, VR и AR.
Представитель заповедника представила информацию о двухлетнем «плане действий» учреждения, который включает развитие «умной» инфраструктуры, цифровое управление наследием, поддержку устойчивого туризма и музейных технологий, обеспечение мобильности и безопасности на территории, принятие решений на основе данных.