• Փոխնախագահ. Մեր նպատակն է կառուցել ուժեղ Թուրքիա և ուժեղ Ադրբեջան
Մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից հռչակված և մեր ընդհանուր կարգախոսը դարձած՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքը, առաջին հերթին, արտացոլում է ցանկացած առաջընթացի ոգին և մեթոդաբանությունը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերը:
Ինչպես հաղորդում է Oxu.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը՝ Ադրբեջան-Թուրքիա 2-րդ ներդրումային ֆորումում իր ելույթում։
Նա ընդգծել է, որ ներկայիս համաշխարհային ճգնաժամերը հստակ ցույց են տալիս՝ գիտելիքների և փորձի փոխանակման կարևորությունը։
«Մեր միասնության հնարավորությունների շնորհիվ մեր համագործակցությունն ամրապնդելով՝ մենք կարող ենք մեր տարածաշրջանի առջև ծառացած մարտահրավերները վերածել նոր հնարավորությունների։
Մեր ժողովուրդների բարեկեցությունը բարելավելու համար առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը՝ պատմության և ներկայիս բարենպաստ հանգամանքների կողմից մեզ վստահված խնդիր է։ Մեր պարտականությունն է լավագույնս արձագանքել այս մարտահրավերին։ Մեր նպատակն է կառուցել ուժեղ Թուրքիա, ուժեղ Ադրբեջան և բարգավաճ տարածաշրջան, որտեղ տիրում է խաղաղություն և կայունություն։ «Քաղաքական կայունությունը ձեզ համար ամենամեծ երաշխիքն է, հարգելի՛ ձեռնարկատերեր»։ Մեր հարգարժան նախագահների կողմից սահմանված տեսլականը հանդիսանում է ամենաուժեղ կամքը, որը վերացնում է մեր ճանապարհին առկա խոչընդոտները», - ասել էՋ. Յըլմազը։
Նա նաև հավելել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետ կապված մեծացել է Միջին միջանցքի օգտագործման գրավչությունն ու ներուժը. «Այս համատեքստում մենք շարունակում ենք համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ, որը հանդիսանույմ է Միջին միջանցքի հիմնական բաղադրիչներից մեկը»։

• Вице-президент: Наша цель — построить сильную Турцию и сильный Азербайджан
Принцип «Одна нация, два государства», провозглашенный великим лидером Гейдаром Алиевым и ставший нашим общим девизом, прежде всего отражает дух и методологию любого прогресса, включая торговлю и экономические связи.
Как передает Oxu.Az, об этом заявил вице-президент Турции Джевдет Йылмаз в своем выступлении на II Азербайджано-турецком инвестиционном форуме.
Он подчеркнул, что современные глобальные кризисы наглядно демонстрируют важность обмена знаниями и опытом.
«Укрепляя наше сотрудничество благодаря возможностям нашего единства, мы сможем превратить вызовы, с которыми сталкивается наш регион, в новые возможности.
Продвижение торгово-экономических отношений ради повышения благосостояния наших народов  это задача, возложенная на нас историей и текущими благоприятными обстоятельствами. Наш долг  наилучшим образом ответить на этот вызов. Наша цель  построить сильную Турцию, сильный Азербайджан и благополучный регион, где царят мир и стабильность. Политическая стабильность  это наибольшая гарантия для вас, уважаемые предприниматели. Видение, определенное нашими уважаемыми президентами, является самой сильной волей, устраняющей препятствия на нашем пути» сказал Дж. Йылмаз.
Он также добавил, что в связи с российско-украинской войной возросли привлекательность и возможности использования Среднего коридора: «В этом контексте мы продолжаем сотрудничество с Азербайджаном, который является одним из ключевых компонентов Среднего коридора».
Йылмаз отметил, что соглашение между Азербайджаном и Арменией, подписанное 8 августа 2025 года и включающее в себя дорожную карту, направленную на установление мира, представляет собой важный этап с точки зрения региональной стабильности.
«В этих рамках открытие Зангезурского коридора поднимет конкурентоспособность Среднего коридора на более высокий уровень», — подчеркнул Йылмаз.