• EAPCA. Ադրբեջանի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը հեռու է օբյեկտիվ լինելուց
Ադրբեջանցիների Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհուրդը (EAPCA) Եվրախորհրդարանի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի վերաբերյալ ընդունված բանաձևը համարում է ոչ օբյեկտիվ, որը չի արտացոլում իրականությունը։
Report-ի փոխանցմամբ՝ կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սահիլ Գասիմովի կողմից ստորագրված հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ ընդունված փաստաթղթում ներկայացված գաղափարները հիմնված չեն իրավական փաստերի վրա և արտացոլում են ընտրողական, քաղաքականացված մոտեցում։
EAPCA-ն, որպես Եվրոատլանտյան տարածքում գործող միջազգային լոբբիստական կազմակերպություն՝ կոչ է անում Եվրախորհրդարանին հարգել միջազգային իրավունքը և իր գործունեության մեջ ցուցաբերել համապատասխան մոտեցում։
EAPCA-ի հայտարարությունն ուղղված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին և Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասին։

• EAPCA: Резолюция ЕП принятая в отношении Азербайджана — документ далекий от объективности
Совет евро-атлантического партнерства азербайджанцев (EAPCA) расценивает резолюцию, принятую Европейским парламентом 18 декабря 2025 года в отношении Азербайджана, как документ, далекий от объективности и не отражающий реальность.
Как сообщает Report, в заявлении, подписанном генеральным секретарем организации Сахилем Гасымовым, подчеркивается, что идеи, изложенные в принятом документе, не опираются на юридические факты и отражают избирательный, политизированный подход.
EAPCA, являющаяся транснациональной лоббистской организацией, действующей в Евро-Атлантическом пространстве, призывает Европейский парламент уважать нормы международного права и придерживаться соответствующего подхода в рамках своей деятельности.
Заявление EAPCA направлено председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен и Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кае Каллас.