19 Դեկտեմբերի 2025 - 12:50
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել՝ Ազիզ Ալիևի անվան Ադրբեջանի բժիշկների կատարելագործման պետական ինստիտուտի 90-ամյակին նվիրված միջազգային գիտագործնական կոնգրեսի մասնակիցներին։
Նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի առողջապահական համակարգը մտնում է զարգացման նոր փուլ: Պետական քաղաքականության նպատակներին համապատասխան՝ բժշկական հաստատությունները վերակառուցվում են ամենաժամանակակից չափանիշներով, և երկիրը աջակցում է գիտական հետազոտություններին ու նորագույն բժշկական տեխնոլոգիաների ներդրմանը։ Այս համատեքստում Բժիշկների կատարելագործման ինստիտուտը հատուկ ներդրում է ունեցել՝ իրեն վերապահված խնդիրները հաջողությամբ կատարելու գործում։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ինստիտուտը երկար ճանապարհ է անցել իր ստեղծումից ի վեր։ Այս հնագույն գիտական և կրթական հաստատությունը, որի պատմության պայծառ էջերը կապված են ականավոր պետական գործիչ և գիտնական Ազիզ Ալիևի անվան հետ, այսօր պատշաճ կերպով պահպանում է այն մասնագիտական միջավայրը, որը մի ժամանակ ձևավորվել էր հայտնի գիտնականների համաստեղության կողմից։ Իր բարձրակարգ դասախոսական կազմի շնորհիվ ինստիտուտը ձեռք է բերել բժշկական առաջադեմ վերապատրաստման և մասնագիտական զարգացման հաջող կենտրոնի համբավ՝ զգալի ուշադրություն դարձնելով լավագույն փորձի ուսումնասիրությանը և ներդրմանը, ինչպես նաև հետևողականորեն ընդլայնելով իր միջազգային կապերը։

• Алиев: Система здравоохранения Азербайджана переживает новый этап своего развития
Президент Азербайджана Ильхам Алиев адресовал обращение участникам Международного научно-практического конгресса, посвященного 90-летию Азербайджанского государственного института усовершенствования врачей имени Азиза Алиева.
Президент отметил, что система здравоохранения Азербайджана переживает новый этап своего развития — в соответствии с целями государственной политики медицинские учреждения реконструируются на уровне самых современных стандартов, в стране поддерживаются научные исследования и внедрение новейших медицинских технологий. В этом контексте Институт усовершенствования врачей имеет особые заслуги, успешно справляясь с возложенными на него задачами.
Ильхам Алиев напомнил, что институт с момента своего создания прошёл большой путь развития. В этом старейшем научно-учебном заведении, яркие страницы истории которого связаны с именем выдающегося государственного и научного деятеля Азиза Алиева, сегодня надлежащим образом сохраняется профессиональная среда, некогда сформированная плеядой известных учёных. Институт, располагая высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом, завоевал авторитет как успешный центр усовершенствования врачей и повышения их квалификации, уделяющий большое внимание изучению и внедрению передового опыта, а также последовательно расширяющий международные связи.
Глава государства подчеркнул, что посвящение столь важного мероприятия международного масштаба 90-летнему юбилею института носит символический характер. Президент выразил уверенность, что конгресс будет способствовать дальнейшему укреплению сотрудничества азербайджанских специалистов с их зарубежными коллегами, повышению качества медицинской помощи, оказываемой населению, и развитию медицинской науки в целом.