• Ադրբեջանում առաջին անգամ անցկացվել է ՏՏ անվտանգության համապարփակ գնահատում
Ադրբեջանում միասնական մեթոդաբանության հիման վրա առաջին անգամ անցկացվել է՝ կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների օբյեկտների կիբերանվտանգության գնահատում։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անվտանգության ծառայության (ԱՀԾ) ազգային կիբերանվտանգության կենտրոնի ղեկավար Դավուդ Ռուստամովը՝ Ադրբեջանի կիբերանվտանգության կազմակերպությունների ասոցիացիայի (AKTA) 2025 թվականի գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նրա խոսքով 2024 թվականի մայիսի 29-ին Նախարարների կաբինետի թիվ 501 որոշմամբ հաստատվել է՝ կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների օբյեկտների ցանկը, և այս ուղղությամբ սկսվել է ռիսկերի գնահատումը։
Նա նշել է, որ Նախարարների կաբինետի թիվ 229 որոշման համաձայն՝ լիազոր մարմինները ստեղծել են հատուկ հանձնաժողով՝ պետական հատվածում գործող կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների օբյեկտների անվտանգության վիճակը գնահատելու համար։ Հանձնաժողովի աշխատանքի սկզբնական փուլում հայտնաբերվել են անհամապատասխանություններ՝ առանձին սուբյեկտների ինքնագնահատման արդյունքների և նրանց ինքնապաշտպանության իրական մակարդակի միջև, ինչը, ըստ կենտրոնի տնօրենի, վկայում է անվտանգության միջոցառումները ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին։

• В Азербайджане впервые провели комплексную оценку ИТ-безопасности
В Азербайджане впервые на основе единой методологии проведена оценка состояния кибербезопасности объектов критической информационной инфраструктуры.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил начальник Национального центра кибербезопасности Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики (СГБ) Давуд Рустамов на мероприятии, посвященном подведению итогов деятельности Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана (AKTA) за 2025 год.
По его словам, 29 мая 2024 года постановлением Кабинета Министров номер 501 был утвержден перечень объектов критической информационной инфраструктуры, и в этом направлении началась оценка рисков.
Он отметил, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров номер 229 уполномоченными органами была создана специальная комиссия с целью оценки состояния безопасности субъектов критической информационной инфраструктуры, функционирующих в государственном секторе. На начальном этапе работы комиссии были выявлены несоответствия между результатами самооценки отдельных субъектов и фактическим уровнем их защищённости, что, по словам руководителя Центра, свидетельствует о необходимости усиления мер безопасности.
Д. Рустамов подчеркнул, что объекты критической инфраструктуры относятся к числу наиболее чувствительных и стратегически значимых для страны, а их кибербезопасность находится под постоянным контролем.
Он также обратил внимание на то, что в данном процессе активно используется экспертный потенциал AKTA, а вклад национальных специалистов имеет особое значение.