19 Դեկտեմբերի 2025 - 10:15
Հարավային Կովկասում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող լարված իրավիճակը մոտենում է ավարտին։
APA-ի վրացական բյուրոյի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին՝ Բելգրադում իր սերբ գործընկեր Ալեքսանդր Վուչիչի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Հարավային Կովկասը մնում է Արևելքի և Արևմուտքի միջև կարևոր տարածաշրջաններից մեկը։
«Սերբերը նույնպես մեծ հնարավորություններ կունենան այս միջանցքի հետ կապված։ Մենք կպահպանենք ավելի սերտ կապեր Բալկանյան երկրների հետ Սև ծովի միջոցով։ Սա մեզ թույլ կտա երկկողմ օրակարգում ներառել ավելի շատ հարցեր», - հավելել է Կավելաշվիլին։
Իր հերթին, Վուչիչը ընդգծել է Վրաստանի կարևոր ռազմավարական դիրքը աշխարհում.
«Վրաստանը գեղեցիկ երկիր է՝ դեպի Սև ծով ելքով, սահմանակից է Ռուսաստանին, Ադրբեջանին, Թուրքիային և Հայաստանին»։

• Президент Грузии: Напряженность между Азербайджаном и Арменией близка к завершению
Существовавшая в Южном Кавказе напряженная ситуация между Арменией и Азербайджаном близка к завершению.
Как сообщает грузинское бюро AПA, об этом заявил президент Грузии Михаил Кавелашвили на совместном брифинге в Белграде со своим сербским коллегой Александром Вучичем.
Он отметил, что Южный Кавказ остаётся одним из ключевых регионов между Востоком и Западом.
«У сербов также откроются большие возможности, связанные с этим коридором. Мы будем поддерживать более тесные связи с балканскими странами через Чёрное море. Это позволит включать в двустороннюю повестку больше вопросов», − добавил Кавелашвили.
В свою очередь, Вучич подчеркнул важное стратегическое положение Грузии в мире:
«Грузия − прекрасная страна с выходом к Чёрному морю, граничащая с Россией, Азербайджаном, Турцией и Арменией».