• Euronews-ը՝ Տրանսկասպիական օպտիկամանրաթելային մալուխային գծի նախագծի մասին
AzerTelecom-ի նախագահ Էմիլ Մասիմովը պատմում է, թե ինչպես է Digital Silk Way-ը ազդում Եվրասիայում կապի վրա՝ ստեղծելով Ադրբեջանի և Ղազախստանի միջև առաջին ուղիղ թվային կամուրջը և ապագայում հնարավորություն տալով զարգացնել ամպային և արհեստական բանականության էկոհամակարգերը, հաղորդում է Euronews-ը։
Մասիմովը նշում է, որ Digital Silk Way նախագիծը կնշանավորի Եվրասիայի կապի նոր դարաշրջանի սկիզբը. «Տրանսկասպիական օպտիկամանրաթելային մալուխի առաջատար նախագիծը կծառայի որպես Ադրբեջանի և Ղազախստանի միջև առաջին ուղիղ թվային կամուրջ»։
Վայրկյանում 400 տերաբիթ թողունակության համար նախատեսված այս համակարգը հնարավորույուն կտա աջակցելու ամպային ծառայություններին, տվյալների մեծ ծավալներին և արհեստական բանականության էկոհամակարգերի զարգացմանը: Մասիմովը ընդգծում է, որ այս հիբրիդային ստորջրյա երթուղին կնվազեցնի կախվածությունը ավանդական երթուղիներից, կամրապնդի համագործակցությունը Կենտրոնական Ասիայում և ավելի անվտանգ, բազմազան և նորարարական թվային ապագա կբացի տարածաշրջանի համար:

18 Декабря 2025 - 12:01
Председатель AzerTelecom Эмиль Масимов рассказывает, как Digital Silk Way оказывает влияние на связь в Евразии, создав первый прямой цифровой мост между Азербайджаном и Казахстаном и обеспечивая развитие облачных и ИИ-экосистем в будущем, сообщает Euronews.
Масимов отмечает, что проект Digital Silk Way ознаменует начало новой эры в евразийской связи: «Флагманский проект Транскаспийского оптоволоконного кабеля послужит первым прямым цифровым мостом между Азербайджаном и Казахстаном».
Спроектированная для пропускной способности 400 терабит в секунду, эта система позволит поддерживать облачные услуги, огромные объемы данных и развивающиеся ИИ-экосистемы. Масимов подчёркивает, что этот гибридный подводно-наземный маршрут снизит зависимость от традиционных путей, укрепит сотрудничество в Центральной Азии и откроет более безопасное, разнообразное и инновационное цифровое будущее для региона.