18 Դեկտեմբերի 2025 - 13:20
Ադրբեջանը զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի և մինչև 2030 թվականի կայուն զարգացման օրակարգի ոլորտում:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Վլադանկա Անդրեևան Բաքվում՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի և Ադրբեջանի Հանրապետության բնակչության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված լրատվամիջոցներում ներառական լեզվի կիրառման խթանման վերաբերյալ սեմինարի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ մի քանի շաբաթ առաջ Դոհայում կայացած սոցիալական զարգացման գագաթնաժողովում նույնպես ընդգծվել է, որ սոցիալական առաջընթացը հնարավոր է միայն հասարակության բոլոր շերտերի լիարժեք ներառման դեպքում.
Այս տարի ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ներկայացրել է՝ հաշմանդամության հարցերի վերաբերյալ իր վեցերորդ համակարգային զեկույցը։ Այս զեկույցը արտացոլում է վերջին վեց տարիների ընթացքում մեր համատեղ կատարած աշխատանքը, ընդգծում է 2019-2024 թվականներին ձեռք բերված առաջընթացը և սահմանում է ավելի բարձր նպատակներ՝ ապագա գործողությունների համար։
«Ադրբեջանը զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի և մինչև 2030 թվականի Կայուն զարգացման օրակարգի իրականացման շրջանակներում: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում Կայուն զարգացման 10-րդ և 16-րդ նպատակներին: Ձեռք բերված առաջընթացը հպարտություն է առաջացնում, սակայն հաշմանդամության հետ կապված հարցերի լուսաբանման և ներկայացման հարցում դեռևս որոշակի դռվարություններ կան», - նշել է Անդրեևան:

18 Декабря 2025 - 11:37
В Азербайджане достигнут значительный прогресс в соответствии с Конвенцией о правах лиц с инвалидностью и Повесткой дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Как сообщает Trend, об этом заявила постоянный координатор ООН в Азербайджане Владанка Андреева на семинаре по содействию использованию инклюзивного языка в медиа, организованном представительством ООН в Азербайджане и Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики в Баку.
По ее словам, на Саммите по социальному развитию, состоявшемся в Дохе несколько недель назад, также подчеркивалось, что социальный прогресс возможен только при полном вовлечении всех слоев общества:
ЗВ этом году Генеральный секретарь ООН представил свой шестой общесистемный доклад по вопросам инвалидности. Этот доклад отражает работу, которую мы проделали вместе за последние шесть лет, подчеркивает прогресс, достигнутый в 2019–2024 годах, и в то же время устанавливает более высокие цели для будущих действий.
В Азербайджане достигнуты значительные успехи в рамках Конвенции о правах лиц с инвалидностью и Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года. Особое внимание уделяется Целям устойчивого развития 10 и 16. Достигнутый прогресс вызывает гордость, однако по-прежнему существуют определенные трудности в освещении и подаче вопросов, связанных с инвалидностью, через средства массовой информации», — отметила Андреева.