• Բաքուն և Маскат-ը քննարկել են էներգետիկ համագործակցության հեռանկարները
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը Բաքվում հանդիպում է անցկացել՝ Օմանի տնտեսության նախարար Սաիդ բին Մոհամմեդ բին Ահմեդ Ալ Սաղրիի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել են Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությունից։
Հանդիպմանը Շահբազովը իր օմանցի գործընկերոջը ներկայացրել է՝ վերականգնվող էներգիայի արտադրության և արտահանման ոլորտում իրականացվող նախագծերը։ Մասնավորապես, նրանք քննարկել են՝ «Կասպի-Սև ծով-Եվրոպա կանաչ էներգետիկ միջանցքի» էլեկտրաէներգիայի, օպտիկամանրաթելային և ջրածնային բաղադրիչները։
Մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ տվյալների մշակման կենտրոնների ստեղծման և դրանց էլեկտրամատակարարման, ինչպես նաև այս ոլորտում ներդրումների խթանման վերաբերյալ։
Օմանյան կողմը պատմել է՝ նավթագազային ոլորտում ներդրումների մասին՝ ընդգծելով, որ այն երկար ժամանակ կարևոր կմնա , ինչպես Օմանի, այնպես էլ աշխարհի համար։

18 Декабря 2025 - 09:42
Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов провел в Баку встречу с министром экономики Омана Саидом бин Мохаммедом бин Ахмедом Аль Сагри.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает Минэнерго Азербайджана.
В ходе встречи Шахбазов проинформировал оманского коллегу о реализуемых проектах в области производства и экспорта возобновляемой энергии, в частности, обсуждались электроэнергетическая, волоконно-оптическая и водородная составляющие «Зеленого энергетического коридора Каспий-Черное море-Европа».
Состоялся обмен мнениями по вопросам создания центров обработки данных и их электроснабжения, а также содействия инвестициям в этой области.
Оманская сторона рассказала об инвестициях в нефтегазовый сектор, подчеркнув, что он останется важным как для Омана, так и для всего мира в течение длительного времени.