18 Դեկտեմբերի 2025 - 11:23
Առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևը հանդիպել է՝ Ադրբեջանում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) ռեզիդենտ համակարգող Վլադանկա Անդրեևայի հետ։
Ինչպես AzerTAC-ին հայտնել են Առողջապահության նախարարության մամուլի և հաղորդակցության բաժնից, հանդիպմանը Թեյմուր Մուսաևը նշել է, որ երկրում առողջապահական համակարգի զարգացումը հանդիսանում է՝ պետական քաղաքականության առաջնահերթ ոլորտներից մեկը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Վլադանկա Անդրեևան ընդգծել է՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության ամուր հանձնառությունը՝ շարունակելու իր գործընկերությունն ու համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակային փաստաթղթի (ԿԶՀՇ) իրականացման միջոցով, որը ընդգրկում է 2026-2030 թվականները։ Բարձր գնահատելով մեր երկրի ձեռքբերումները առողջապահության ոլորտում՝ ռեզիդենտ համակարգողը նշել է, որ ՄԱԿ-ը մտադիր է այսուհետ էլ շարունակել իր համագործակցությունը՝ Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության հետ։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակություն է կատարվել՝ առողջապահության ոլորտում առկա համագործակցության, ինչպես նաև ապագա հեռանկարների շուրջ։ Կողմերը ընդգծել են՝ առողջապահության ոլորտում Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի հիմնարկությունների միջև իրականացվող համատեղ նախագծերի կարևորությունը։

18 Декабря 2025 - 09:23
Министр здравоохранения Теймур Мусаев встретился с резидент-координатором Организации Объединенных Наций (ООН) в Азербайджане Владанкой Андреевой.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в отделе медиа и коммуникаций Министерства здравоохранения, на встрече Теймур Мусаев отметил, что развитие системы здравоохранения в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики. По словам министра, целенаправленные реформы, проводимые в этой области, осуществляются в соответствии со стратегической линией развития, обозначенной президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Было подчеркнуто, что сотрудничество с международными партнерами, особенно с ООН, играет важную роль в обеспечении устойчивого развития сектора здравоохранения.
В завершение министр здравоохранения Азербайджана выразил уверенность в том, что дальнейшее сотрудничество будет еще более плодотворным.
Выразив благодарность за теплый прием, Владанка Андреева подчеркнула твердую приверженность Организации Объединенных Наций продолжению партнерства и сотрудничества с Азербайджаном, в частности посредством реализации Рамочного документа ООН о сотрудничестве в области устойчивого развития, охватывающего 2026–2030 годы. Высоко оценив достижения нашей страны в области здравоохранения, резидент-координатор отметила, что ООН намерена и в дальнейшем продолжать сотрудничество с Министерством здравоохранения Азербайджана.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о нынешних отношениях сотрудничества в области здравоохранения, а также о перспективах на будущее. Стороны подчеркнули важность совместных проектов, реализуемых в области здравоохранения между Азербайджаном и учреждениями ООН.