• Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը և Մալայզիայի Al-Hidayah Group-ը քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
17 Դեկտեմբերի 2025 - 14:15
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի գլխավոր տնօրեն Թարլան Ռասուլովը հանդիպել է՝ Մալայզիայի Al-Hidayah Group-ի նախագահ Դաթո Կու Ջաֆար Կու Շաարիի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը (ԱԿԲ)։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իսլամական ֆինանսավորման զարգացումը, այս ոլորտում ապրանքների տեսականու ընդլայնումը և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հնարավորությունները», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպման ընթացքում նաև մտքեր են փոխանակվել՝ Կենտրոնական բանկի կողմից հաստատված՝ «2024-2026 թվականների ֆինանսական հատվածի զարգացման ռազմավարության» շրջանակներում՝ իսլամական բանկային գործունեության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

• Центробанк Азербайджана и малазийская Al-Hidayah Group обсудили перспективы сотрудничества
Гендиректор Центрального банка Азербайджана Тарлан Расулов провел встречу с председателем малазийской группы компаний Al-Hidayah Group Дато Ку Джаафаром Ку Шаари.
«В ходе встречи обсуждались развитие исламского финансирования, расширение ассортимента продукции в этом направлении, а также возможности институционального сотрудничества», - отмечается в информации.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по инициативам, направленным на развитие исламского банкинга в рамках утвержденной ЦБ «Стратегии развития финансового сектора на 2024–2026 годы», и вопросам, представляющим взаимный интерес.