• Քելբաջարի բնակիչ. այսօր մենք վերադառնում ենք ազատագրված հողեր
«1992 թվականին հայերը մեզ վտարեցին մեր տներից՝ փոքր երեխաների հետ միասին։ Մենք ստիպված եղանք ապրել Բաքվում, Գյանջայում։ Փառք Ալլահին, այսօր մենք վերադառնում ենք ազատագրված հողեր»։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է նախկին ներքին տեղահանված Սամայա Աղալարովան, որը Քելբաջար է վերադառնում հերթական խմբի կազմում։
Նա նշել է, որ ապրել է հայրենի հողի կարոտով։
«Թող Ամենակարողը լուսավորի նահատակների հոգիները, առողջություն պարգևի վիրավորներին։ Պետության ղեկավարի գլխավորությամբ նրանք ազատագրեցին մեր հողերը։ Ես լքեցի տունս չորս երեխաներիս հետ, իսկ հիմա վերադառնում եմ ինը թոռներիս հետ», - ասել է Աղալարովան։

• Жительница Кяльбаджара: Сегодня мы возвращаемся на освобожденную землю
«Армяне в 1992 году изгнали нас из наших домов вместе с маленькими детьми. Нам пришлось жить в Баку, в Гяндже, слава Всевышнему, сегодня мы возвращаемся на освобожденную землю».
Как сообщает Report, об этом заявила журналистам бывшая вынужденная переселенка Самая Агаларова, возвращающаяся в Кяльбаджар в составе очередной группы.
Она отметила, что жила тоской по родной земле.
«Желаю от Всевышнего упокоения душ шехидов, здоровья гази. Они под лидерством главы государства освободили наши земли. Я покинула свой дом вместе с четырьмя детьми, а теперь возвращаюсь с девятью внуками», — рассказала С. Агаларова.