• Ադրբեջանում նշում են Քելբաջար քաղաքի օրը
Քելբաջարը պետք է վերադարձվեր Ադրբեջանին դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ին՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարության համաձայն։ Սակայն հայկական կողմը լրացուցիչ 10 օր ժամանակ խնդրեց տարածքից իր ստորաբաժանումները դուրս բերելու և վերաբնակներին այնտեղից հանելու համար։ Հումանիզմ դրսևորելով և հաշվի առնելով ՌԴ նախագահի խնդրանքը՝ Ադրբեջանը համաձայնեց հետաձգել Քելբաջարի վերադարձը մինչև նոյեմբերի 25-ը։
Քելբաջարի շրջանը Հայաստանի զինված ուժերի կողմից օկուպացվել էր 1993 թվականի ապրիլի 2-ին։ Օկուպացիայի հետևանքով 53 340 ադրբեջանցի դարձավ հարկադիր վերաբնակ, զոհվեց 55 զինվորական և 511 խաղաղ բնակիչ, 321 մարդ գերեվարվեց կամ անհետ կորավ, վիրավորվեցին հազարավոր բնակիչներ:
Այսօր Ադրբեջանի եռագույն դրոշը հպարտորեն ծածանվում է Քելբաջարի շրջանի, ինչպես նաև ազատագրված այլ հողերի վրա։ Քելբաջարի ազատագրման մարտերում արիություն և խիզախություն ցուցաբերած զինծառայողները նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանագրով պարգևատրվել են մեդալներով և շքանշաններով։
Ներկայումս Քելբաջարում վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում, կառուցվում են նոր ենթակառուցվածքներ։ Սկսվել է Քելբեջարի շրջանի ավելի քան 71 000 բնակիչների իրենց տներ վերադարձի գործընթացը:

25 Ноября 2025 - 09:42
Как напоминает Armenia.Az, cогласно распоряжению президента Азербайджана Ильхама Алиева от 31 июля 2023 года, День города Кяльбаджар отмечается 25 ноября.
Освобождение Кяльбаджарского района стало возможным благодаря политическому лидерству Верховного главнокомандующего Вооруженными силами, президента Ильхама Алиева и успешным военным операциям азербайджанской армии в Отечественной войне.
Кяльбаджар должен был быть возвращен Азербайджану еще 15 ноября в соответствии с заявлением, подписанным президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, президентом России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Однако армянская сторона запросила дополнительные 10 дней для вывода из района своих подразделений и незаконно размещенных формирований.
Проявив гуманизм и приняв во внимание просьбу президента России, Азербайджан согласился отсрочить возвращение Кяльбаджара до 25 ноября.
27 сентября 2020 года азербайджанская армия, предотвратив провокацию вооруженных сил Армении, перешла в контрнаступление, освободив от врага несколько районов, сотни сел и поселков, стратегические высоты.
44-дневная Отечественная война увенчалась победой доблестной азербайджанской армии.
Военно-политическое руководство Армении, осознав свое поражение на поле боя, вынужденно подписало акт о капитуляции.
Кяльбаджарский район был оккупирован армянскими вооруженными формированиями 2 апреля 1993 года. В результате оккупации 53 340 азербайджанцев стали вынужденными переселенцами, 55 военнослужащих, 511 мирный житель был убит, 321 человек взят в плен и пропали без вести, тысячи жителей получили ранения.