• Որքա՞ն է կազմում Խանքենդիի, Աղդերեի և Խոջալուի շրջանների բնակչությունը
Ներկայումս Խանքենդիի, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում ապրում է ավելի քան 23 000 մարդ։ Մի քանի բնակավայրերում ընթանում են վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ։
Խանքենդիի, Աղդերեի և Խոջալուի շրջանների Վերակառուցման, շինարարության և կառավարման ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից AZERTAC-ին հայտնել են, որ այս տեղեկատվությունը ներկայացրել է Խանքենդի քաղաքում, Աղդերեի և Խոջալուի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Սաբուհի Գահրամանովը՝ «Սահմանադրության և ինքնիշխանության տարվան» նվիրված «Շարժական երիտասարդական ծառայություն» նախագծի շրջանակներում Ղարաբաղի համալսարանում կայացած միջոցառման ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ ազատագրված տարածքներում վերականգնման աշխատանքները շարունակվում են արագ տեմպերով, տարածաշրջանում ինտենսիվորեն իրականացվում են նաև ենթակառուցվածքային նախագծեր, կառուցվում են նոր ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներ, օդանավակայաններ, էլեկտրաէներգիայի և ջրամատակարարման համակարգեր։ Նրա խոսքով, ձեռներեցության զարգացմանը և զբաղվածության ավելացմանը ուղղված սոցիալ-տնտեսական աջակցության ծրագրերի միջոցով մարդկանց համար ստեղծվել են զբաղվածության նոր հնարավորություններ։

25 Ноября 2025 - 09:18
В настоящее время в Ханкендинском, Агдеринском и Ходжалинском районах проживает свыше 23 тыс. человек. В нескольких населенных пунктах продолжаются ремонтно-восстановительные работы.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в отделе по связям с общественностью Службы восстановления, строительства и управления в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах, эту информацию озвучил заместитель специального представителя президента в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Сабухи Гахраманов на мероприятии, состоявшемся 24 ноября в Карабахском университете по проекту «Мобильная молодежная служба», посвященном «Году Конституции и Суверенитета».
Он подчеркнул, что восстановительные работы, проводимые на освобожденных от оккупации территориях, продолжаются быстрыми темпами, в регионе также интенсивно реализуются инфраструктурные проекты, строятся новые автомобильные и железные дороги, аэропорты, системы электроснабжения и водоснабжения. По его словам, в рамках программ социально-экономической поддержки, реализуемых с целью развития предпринимательства и повышения занятости, людям были созданы новые возможности трудоустройства.
Кроме того, отмечая важность социальной активности и образования молодежи для устойчивого развития страны, С. Гахраманов отметил, что Карабахский университет в Ханкенди играет особую роль в интеллектуальном и социальном развитии региона.