24 Նոյեմբերի 2025 - 15:29
Նոյեմբերի 24-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ այցով մեր երկրում գտնվող Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահիդ Ջալալզադեին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցեր։
Ընդգծվել է, որ երկու երկրների ղեկավարների միջև շփումները, առկա քաղաքական երկխոսությունը և միջխորհրդարանական կապերը կարևոր դեր են խաղում՝ ադրբեջանա-իրանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում, իսկ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկումը նպաստում է՝ համագործակցության ընդլայնմանը։ Նշվել է, որ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ այս տարի Ադրբեջան կատարած երկու այցերը լրացուցիչ ազդակ են հաղորդել կապերի զարգացմանը։
Կողմերը քննարկել են՝ քաղաքական, առևտրային և տնտեսական ոլորտներում, էներգետիկ անվտանգության, տրանսպորտի և կապի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները։ Նշվել է, որ Ադրբեջանի և Իրանի կողմից իրականացվող մի շարք նախագծեր կարևոր դեր են խաղում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային միջանցքների զարգացման գործում։.

• Азербайджан и Иран обсудили региональные вопросы
24 ноября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял находящегося с визитом в нашей стране заместителя министра иностранных дел Ирана Вахида Джалалзаде.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены двусторонняя и многосторонняя повестка сотрудничества Азербайджана и Ирана, а также региональные вопросы.
Было подчеркнуто, что контакты между лидерами двух государств, существующий политический диалог и межпарламентские связи играют важную роль в развитии дружественных азербайджано-иранских отношений, а обсуждение вопросов, представляющих взаимный интерес, способствует расширению сотрудничества. Было отмечено, что два визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Азербайджан в этом году придали дополнительный импульс развитию связей.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в политической, торгово-экономической сферах, в области энергетической безопасности, транспорта и коммуникаций. Было заявлено, что реализуемые Азербайджаном и Ираном ряд проектов играют большую роль в развитии региональных транспортных коридоров.