24 Նոյեմբերի 2025 - 15:07
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը շնորհավորել է Թուրքիային՝ COP31-ի հյուրընկալող երկիր ընտրվելու և Ավստրալիային՝ բանակցային գործընթացի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է X սոցիալական ցանցում՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության հրապարակման մեջ:
«Մենք անկեղծորեն շնորհավորում ենք եղբայրական Թուրքիային՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP31) 31-րդ նստաշրջանը որպես հյուրընկալող երկիր ընտրվելու և Ավստրալիային՝ բանակցությունների նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։
Որպես COP29-ի նախագահող երկիր՝ Ադրբեջանը կգործադրի բոլոր ջանքերը՝ այս կարևոր առաքելության հաջող իրականացմանը աջակցելու համար։
Մենք հաջողություն ենք մաղթում երկու երկրներին և վստահ ենք, որ COP31-ը զգալի ներդրում կունենա կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համաշխարհային ջանքերում», - ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հրպարակման մեջ։

24 Ноября 2025 - 14:08
Министерство иностранных дел Азербайджана поздравило Турцию с избранием страной‑приёмником COP31 и Австралию с избранием председателем переговорного процесса.
«Мы искренне поздравляем братскую Турцию с тем, что она выбрана в качестве принимающей стороны 31-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP31), а также Австралию с тем, что она выбрана в качестве председателя переговоров.
В качестве председателя COP29 Азербайджан приложит все усилия для поддержки успешной реализации этой важной миссии.
Мы желаем обеим странам успехов и уверены, что COP31 внесёт важный вклад в глобальные усилия по борьбе с изменением климата», – говорится в публикации МИД АР.