• Բելգիական ընկերությունները կարող են ներդրումներ կատարել ադրբեջանական նախագծերում
Ադրբեջանի տնտեսության փոխնախարար Սամեդ Բաշիրլին ուրբաթ օրը հանդիպել է՝ Բելգիայի ձեռնարկությունների ֆեդերացիայի նախագահ և «FiB Belgium»- ընկերության գործադիր տնօրեն Ռենե Բրանդերսի հետ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են տնտեսության նախարարությունից: Հանդիպման ընթացքում Բաշիրլին ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հատուկ նշանակություն է տալիս Բելգիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը։ Նշվել է, որ անցկացված հանդիպումները, միջոցառումները և բանակցությունները կարևոր դեր են խաղում տնտեսական համագործակցության ընդլայնման գործում։
«Ուշադրություն է դարձվել՝ Բելգիայի հետ առևտրի, արդյունաբերության, էներգետիկայի, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման հնարավորություններին։ Բելգիացի ներդրողներին հրավիրել են ակտիվորեն մասնակցել մեր երկրում իրականացվող նախագծերին», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։
Կողմերը գնահատել են՝ երկկողմ տնտեսական համագործակցության առաջնահերթությունները, փոխադարձ ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացումը և արտահանման առաքելություններ կազմակերպելու հնարավորությունը։ Բելգիական ձեռնարկությունների ֆեդերացիան ստեղծվել է 1973 թվականին՝ Բելգիայի արդյունաբերության ֆեդերացիայի և Բելգիայի ոչ արդյունաբերական ձեռնարկությունների ֆեդերացիայի միավորման միջոցով։

• Бельгийские компании могут инвестировать в азербайджанские проекты
Замминистра экономики Азербайджана Самед Баширли в пятницу провел встречу с президентом Федерации бельгийских предприятий, исполнительным директором компании «FiB Belgium» Рене Брандерсом.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает Минэкономики.В ходе встречи Баширли подчеркнул, что Азербайджана придает особое значение развитию отношениям с Бельгией, отмечено, что проведенные встречи и мероприятия, а также переговоры играют важную роль для расширения экономического сотрудничества.
«Было уделено внимание возможностям укрепления сотрудничества с Бельгией в сфере торговли, промышленности, энергетики, транспорта и других областях. Бельгийским инвесторам было предложено принять активное участие в реализуемых в нашей стране проектах», - отмечается в информации.
Стороны оценили приоритеты двустороннего экономического сотрудничества, реализацию взаимных инвестиционных инициатив и возможность организации экспортных миссий.Федерация бельгийских предприятий была создана в 1973 году путем слияния Федерации бельгийской промышленности и Федерации бельгийских непромышленных предприятий.