• Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետները այցելել են Զանգիլանում կառուցվող երկաթուղային կայարան
Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետները և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները այցելել են՝ Զանգիլանի շրջանում կառուցվող «Հաքքարի»  երկաթուղային կայարան։
Report-ի  փոխանցմամբ, դիվանագետներին տեղեկատվություն է ներկայացվել՝ շինարարական աշխատանքների ընթացքի, երկաթուղային գծերի և կայարանի ենթակառուցվածքների շինարարության, ինչպես նաև նախագծի հետագա զարգացման պլանների մասին։
Նշվում է, որ «Հաքքարի» կայարանով անցնող երկաթուղին կդառնա Զանգեզուրի միջանցքի մաս (ներառյալ դրա 42-րդ TRIPP հատվածը, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով) և Ադրբեջանի  հիմնական տարածքը կկապի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ։
Պատվիրակության կազմում են՝ 51 երկրների և 12 միջազգային կազմակերպությունների ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ։
Պատվիրակությանը ուղեկցում է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության  հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։

• Аккредитованные в Азербайджане дипломаты посетили строящуюся ж/д станцию в Зангилане
Аккредитованные в Азербайджане дипломаты и представители международных организаций посетили строящуюся железнодорожную станцию «Хякяри» в Зангиланском районе.
Как сообщает Report, дипломатам представили информацию о ходе строительных работ, возведении железнодорожных путей и инфраструктуры станции, а также о планах по дальнейшему развитию проекта.
Отмечается, что железная дорога через станцию «Хякяри» станет частью Зангезурского коридора (включая его 42-й участок TRIPP, который пройдет по территории Армении) и соединит основную территорию Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой.
В составе делегации — более 100 представителей из 51 страны и 12 международных организаций.
Делегацию сопровождает помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
Отметим, что это уже 20-я по счету поездка дипломатического корпуса в освобожденные районы Азербайджана.