• Դատավարություն Բաքվի դատարանում. Վարդանյանին կպաշտպանի Բաբըշովը
Այսօր շարունակվել է՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և այլ ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ քրեական դատավարությունը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվի ռազմական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ և դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պահեստային դատավոր Գյունել Սամեդովա) կազմով անցկացված բաց նիստում մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ նրա տիրապետած լեզվով՝ ռուսերենով։
Զեյնալ Աղաևը հիշեցրել է, որ նախորդ նիստում մեղադրյալ Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ հայտարարելով, որ հրաժարվում է իր փաստաբան Աբրահամ Բերմանից, քանի որ ընդհանուր առմամբ դժգոհ է դատավարությունից։
Ռուբեն Վարդանյանը նաև նշել է, որ նա պայմանագիր չունի մեկ այլ փաստաբանի հետ և նա դեմ չէ, որ պետությունը իրեն մեկ այլ պաշտպան նշանակի։ Դատարանը բավարարել է Ռուբեն Վարդանյանի միջնորդությունը՝ հրաժարվելու իր փաստաբան Աբրահամ Բերմանից, և մեղադրյալին պետության կողմից պաշտպան տրամադրելու որոշումը ուղարկվել է Ադրբեջանի Հանրապետության փաստաբանների կոլեգիա։
Դատավորը հայտարարել է, որ Վարդանյանին պաշտպան է նշանակվել պետության կողմից։ Վարդանյանի նոր պաշտպանը՝ Փաստաբանների կոլեգիայի անդամ Էմիլ Բաբըշովն է։
Մեղադրյալը չի առարկել նոր պաշտպանի նշանակմանը։
Դատավարության մյուս մասնակիցները նույնպես նշել են, որ նրանք առարկություններ չունեն։
Այնուհետև դատավոր Զեյնալ Աղաևը նորանշանակ փաստաբանին ծանոթաացրել է դատարանի կազմին և հայտնել, որ նրան հնարավորություն կտրվի հանդիպել մեղադրյալի հետ, ինչպես նախնական կալանքի կենտրոնում, այնպես էլ դատարանում, ինչպես նաև ծանոթանալ քրեական գործի նյութերին։

• Процесс в Бакинском суде: Варданяна будет защищать Бабышов
Сегодня продолжился судебный процесс по уголовному делу в отношении гражданина Армении Рубена Варданяна, обвиняемого преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, терроризме, финансировании терроризма и других тяжких преступлениях.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на состоявшемся в Бакинском военном суде открытом заседании под председательством судьи Зейнала Агаева в составе судей Анара Рзаева и Джамала Рамазанова (резервный судья - Гюнель Самедова) обвиняемый был обеспечен переводчиком на язык, которым владеет, то есть, русский.
Зейнал Агаев напомнил, что на прошлом заседании обвиняемый Рубен Варданян обратился к суду с ходатайством, заявив, что отказывается от своего адвоката Авраама Бермана, поскольку в целом недоволен судебным процессом.
Рубен Варданян также сообщил, что у него нет договора с другим адвокатом, и он не возражает против того, чтобы государство назначило ему другого защитника. Суд удовлетворил ходатайство Рубена Варданяна об отказе от адвоката Авраама Бермана и решение об обеспечении обвиняемого защитником за счет государства было направлено в Коллегию адвокатов Азербайджанской Республики.
Судья сообщил, что Варданяну назначен защитник за счет государства. Новым адвокатом Варданяна является член Коллегии адвокатов Эмиль Бабышов.
Обвиняемый не возражал против нового адвоката.
Другие участники процесса также заявили, что не имеют возражений.
Затем судья Зейнал Агаев ознакомил новоназначенного адвоката с составом суда и сообщил, что ему будет предоставлена возможность встретиться с обвиняемым как в следственном изоляторе, так и в суде, а также ознакомиться с материалами уголовного дела.