28 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:28
Ադրբեջանի և Բելառուսի նախագահների հաջող քաղաքականության արդյունքում՝ այսօր մեր երկրների միջև հարաբերությունները զարգանում են վերընթաց գծով բոլոր ոլորտներում։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Բելառուսի փոխվարչապետ Նատալյա Պետկևիչը, ելույթ ունենալով՝ Բաքվում անցկացվող Ադրբեջանի և Բելառուսի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 15-րդ նիստում։
Նա նշել է, որ 2004 թվականից գործող միջկառավարական հանձնաժողովը հզոր ազդակ է հաղորդել՝ մեր երկրների միջև տնտեսական, առևտրային, տրանսպորտային, մշակութային, սպորտային և այլ ոլորտներում կապերի զարգացմանը։
«Անցած ժամանակահատվածում հանձնաժողովը հաջող արդյունքների է հասել։ Այսօր քննարկումներ կանցկացվեն՝ կապված 2024-2025 թվականների համագործակցության ճանապարհային քարտեզի իրականացման հետ»։ Կան կոնկրետ արդյունքներ և առաջընթաց՝ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, մեքենաշինության, քաղաքային տնտեսության, դեղագործության, մասնագիտական կրթության, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, առևտրի և ներդրումների ոլորտներում։ Գյանջայի ավտոմոբիլային գործարանում շարունակվում է Բելառուսի հետ գյուղատնտեսական և հատուկ նշանակության տեխնիկայի համատեղ հավաքումը։ Դրա հետ մեկտեղ, վերելակների արտադրության և մատակարարման ոլորտում երկարաժամկետ համագործակցության շրջանակներում շարունակվում են աշխատանքները՝ «Մոգիլևլիֆտմաշ»-ի հետ համատեղ Ադրբեջանում տեղական արտադրության ընդլայնման ուղղությամբ: 2025 թվականին արդիականացվել և տեղադրվել է 200 վերելակ: Բելառուսական շինարարական ընկերությունները հետաքրքրված են՝ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում իրականացվող խոշորածավալ շինարարական նախագծերին մասնակցությամբ: Այդ տարածքներում շինանյութերի արտադրության համար համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը՝ կարող է հզոր խթան հանդիսանալ մեր համագործակցության զարգացման համար», - ընդգծել է Նատալյա Պետկևիչը:

• Петкевич: Беларусь заинтересована в участии в строительных работах на освобожденных территориях Азербайджана
28 Октября 2025 - 14:40
В результате успешной политики президентов Азербайджана и Беларуси сегодня отношения между нашими государствами развиваются по восходящей линии во всех сферах.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявила заместитель премьер-министра Беларуси Наталья Петкевич, выступая на проходящем в Баку 15-м заседании Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Беларусью,.
Она отметила, что действующая с 2004 года межправкомиссия дала мощный импульс развитию связей наших государств в экономической, торговой, транспортной, культурной, спортивной и других сферах.
«За прошедший период в деятельности комиссии были достигнуты успешные результаты. Сегодня будут проведены обсуждения, связанные с исполнением Дорожной карты по сотрудничеству, охватывающей 2024–2025 годы. Имеются конкретные результаты и прогресс в промышленности, сельском хозяйстве, машиностроении, городском хозяйстве, фармацевтике, профессиональном образовании, транспортно-логистической, торговой и инвестиционной сферах. Продолжается совместная с белорусской стороной сборка сельскохозяйственной и специальной техники на Гянджинском автомобильном заводе. Наряду с этим в рамках долгосрочного сотрудничества в области производства и поставки лифтов продолжаются работы по расширению локального производства в Азербайджане совместно с «Могилевлифтмаш», и в 2025 году осуществлена модернизация и установка 200 лифтов. Строительные компании Беларуси проявляют заинтересованность в участии в масштабных строительных работах на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана. Открытие на этих территориях совместных предприятий по производству строительных материалов может придать мощный импульс развитию нашего сотрудничества», — подчеркнула Наталья Петкевич.