28 0Հոկտեմբերի 2025 - 17:05
Անվտանգության ոլորտում դեռ հսկայական թվով հարցեր են մնում, որոնք քննարկման և լուծումների կարիք ունեն։
Ինչպես հաղորդում է ԲԵԼՏԱ-ն, այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Եվրասիական անվտանգության հարցերով Մինսկի III միջազգային համաժողովում:
«Վերջերս հաջողվել է հասնել մի քանի երկարատև հակամարտությունների լուծումների (հուսով եմ՝ երկարաժամկետ). Ադրբեջանն ու Հայաստանը խաղաղության համաձայնագիր են ստորագրել, Գազայում երկամյա պատերազմն ավարտվել է», - ասել է նախագահը։ «Մյուս թեժ կետերում հույսի նշույլ չկա»։
Լուկաշենկոն հիշեցրել է նախորդ համաժողովում բերած օրինակը, որ աշխարհում մոլեգնում է մոտավորապես 50 զինված հակամարտություն՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Սա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր ամենաբարձր թիվն է։
«Աճում են բռնությունը, զոհերի, փախստականների և տնտեսական կորուստների թիվը: Z սերնդի (Բանգլադեշ, Նեպալ, Մադագասկար) ենթադրաբար ինքնաբուխ հեղափոխությունները առանձին մարտահրավեր են ներկայացնում», - հայտարարել է Բելառուսի առաջնորդը։

• Лукашенко: Азербайджан и Армения подписали мирное соглашение
В сфере безопасности по-прежнему остается колоссальное количество проблем, требующих обсуждения и поиска путей решения.
Как передает БЕЛТА, об этом президент Беларуси Александр Лукашенко заявил на III Минской международной конференции по евразийской безопасности.
«За последнее время удалось выйти на развязки (надеюсь, долгосрочные) по нескольким застарелым конфликтам: Азербайджан и Армения подписали мирное соглашение, остановилась двухлетняя война в Газе, — сказал президент. — В остальных горячих точках проблесков надежды нет».
Лукашенко напомнил о примере, который приводил на прошлой конференции, что в мире идут порядка 50 вооруженных конфликтов разной интенсивности. Это максимальное количество с момента окончания Второй мировой войны.
«Растут ожесточение, число жертв, беженцев, экономические потери. Отдельным вызовом становятся якобы стихийные революции поколения Z (Бангладеш, Непал, Мадагаскар)», — заявил белорусский лидер.