27 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:14
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատվիրակությունը չի մասնակցի Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստին, որը կանցկացվի հոկտեմբերի 28-30-ը Երևանում։
Այս մասին APA-ին հայտնել է Եվրանեսթում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Թահիր Միրքիշիլին։
Նրա խոսքով՝ Եվրախորհրդարանի փաստաթղթերն ու հայտարարությունները, որոնք կազմում են Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեության կեսը, հակասում են Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը. «Այդ հայտարարությունները նաև չեն աջակցում տարածաշրջանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացին, ընդհակառակը, դրանք օգտակար են տարածաշրջանում թշնամանքի շարունակմամբ շահագրգռված ուժերի համար: Միլլի Մեջլիսը բազմիցս բողոք է հայտնել դրա հետ կապված: Այս օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև խաղաղության հանդիպումից հետո, որը դրականորեն ընդունվեց ամբողջ աշխարհում, Եվրախորհրդարանի ոչ կառուցողական հայտարարությունը կրկին խաթարեց ադրբեջանական պատվիրակության վստահությունը՝ Եվրանեսթի ԽՎ-ի շրջանակներում այս կազմակերպության հետ համագործակցության օգուտների նկատմամբ: Այս պատճառներով մենք չենք մասնակցի Երևանում կայանալիք լիագումար նիստին: Մենք նաև մեր առարկությունները փոխանցել ենք կազմակերպության ղեկավարությանը: Ես կցանկանայի նշել, որ այս որոշումը կապված չէ նրա հետ, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում: Այսօր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունն արդեն ապահովված է, և գործնական քայլեր են ձեռնարկվում հարաբերությունները կարգավորելու համար»:

27 Октября 2025 - 13:44
Делегация Милли Меджлиса Азербайджана не примет участие в 12-й пленарной сессии Парламентской Ассамблеи Евронест, которая пройдет 28–30 октября в Ереване.
Об этом AПA сообщил руководитель азербайджанской делегации в Евронесте Таир Миркишили.
По его словам, документы и заявления Европейского парламента, составляющие половину деятельности ПА Евронест, противоречат суверенитету и территориальной целостности Азербайджана: «Эти заявления также не поддерживают процесс мирного урегулирования между Азербайджаном и Арменией в регионе, напротив, льют воду на мельницу сил, заинтересованных в продолжении вражды в регионе. Милли Меджлис неоднократно выражал протест в связи с этим. Неконструктивное заявление Европейского парламента после мирной встречи в Вашингтоне в августе этого года между президентом Азербайджана и премьер-министром Армении, которая была позитивно встречена во всем мире, в очередной раз подорвало веру азербайджанской делегации в пользе сотрудничества с этой организацией в рамках ПА Евронест. По этим причинам мы не будем участвовать в пленарной сессии в Ереване. Мы также довели наши возражения до руководства организации. Отмечу, это решение не связано с тем, что мероприятие проводится в Армении. Сегодня мир между Азербайджаном и Арменией уже обеспечен, предпринимаются практические шаги по нормализации отношений».