• Փաշազադեն մեկնում է Վատիկան. սպասվում է հանդիպում Հռոմի պապի հետ
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ Շեյխ ուլ-Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն այսօր կմեկնի Վատիկան։
ԿՄՎ-ից Report-ին հայտնել են, որ այցը տեղի կունենա Վատիկանի երկրորդ ժողովի հիմնական փաստաթղթերից մեկի՝ Nostra Aetate-ի ընդունման 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառման շրջանակներում, որով դրվեց Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու և այլ կրոնների միջև հարաբերությունների հիմքը։
Տարեդարձը համընկնում է «Հույսի տարվա» հետ, որի նպատակն է վերահաստատել և ամրապնդել խաղաղությունը, համերաշխությունը և փոխադարձ հարգանքը ամբողջ աշխարհում։
Այցի ընթացքում ԿՄՎ նախագահը կհանդիպի Հռոմի պապ Լևոն XIV-ի, Վատիկանի ներկայացուցիչների և տարբեր կրոնական դավանանքների ականավոր կրոնական գործիչների, այդ թվում՝ մուսուլմանական աշխարհի կրոնական առաջնորդների հետ։

• Пашазаде едет в Ватикан: ожидается встреча с Папой Римским
Председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде сегодня отправится в Ватикан.
Как сообщили Report в УМК, визит состоится в рамках приглашения на торжественные мероприятия по случаю 60-летия со дня принятия Nostra Aetate  одного из главных документов Второго Ватиканского собора, заложившего основу отношений Римско-католической церкви с другими религиями.
Годовщина совпадает с «Годом надежды», призванным вновь подчеркнуть и укрепить мир, солидарность и взаимное уважение во всем мире.
28 октября шейх уль-ислам примет участие в серии мероприятий, призванных поддержать документ Nostra Aetate, а также подтвердить важность мира, примирения и межрелигиозного диалога.
В рамках визита ожидается встреча председателя УМК с Папой Римским Львом XIV, представителями Ватикана, видными религиозными деятелями различных религиозных конфессий, включая религиозных лидеров мусульманского мира.