20 Սեպտեմբերի 2025 - 09:09
Ֆրանսիայի նոր դեսպան Սոֆի Լագուն հայտարարել է՝ ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանը ավանդ ներդնելու իր մտադրության մասին։
Report-ի փոխանցմամբ՝ դիվանագետը այս մասին գրել է X սոցիալական ցանցում՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ այսօրվա հանդիպումը։
Դիվանագետը նշել է, որ այսօրվանից սկսում է՝ Ֆրանսիայի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները զարգացնելու իր առաքելությունը։
«Նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ իմ առաջին հանդիպումից հետո, ես պատրաստ եմ Ֆրանսիայի դեսպանատան իմ թիմի, Ադրբեջանում ֆրանսիական ինստիտուտի և նրանց հետ, ովքեր կապեր են պահպանում մեր երկրների միջև՝ միասին աշխատել այդ նպատակներին հասնելու համար», - ընդգծել է նա։

• Софи Лагутт заявила о намерении внести вклад в азербайджано-французские связи
Новый посол Франции в Азербайджане Софи Лагутт заявила о намерении вносить вклад в развитие азербайджано-французских отношений.
Как передает Report, об этом дипломат написала в соцсети Х, комментируя сегодняшнюю встречу с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Дипломат отметила, что с сегодняшнего дня приступает к миссии по развитию отношений между Францией и Азербайджаном.
«После первой встречи с министром Джейхуном Байрамовым я готова работать вместе со всей командой посольства Франции, Французским институтом в Азербайджане и теми, кто поддерживает связи между нашими странами, ради достижения этих целей!», - подчеркнула она.